Prvního a jediného polského papeže v dějinách prohlásí katolíci za svatého

Vatikán dnes potvrdil, že prohlásí zesnulého papeže Jana Pavla II. za svatého. Podle stávajícího pontifika Františka totiž polský rodák učinil během života nejméně dva zázraky. Současně s ním bude svatořečen i papež Jan XXIII.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blahořečení Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Datum slavnostního svatořečení zatím svatý stolec neoznámil. Mělo by se tak ale stát ještě letos, spekuluje se o 8. prosinci.

Oba zesnulí papežové jsou považováni za nejoblíbenější a nejvlivnější hlavy katolické církve v novodobých dějinách.

Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, stál v čele katolické církve od roku 1978 do své smrti v roce 2005. Za jeho pontifikátu se zhroutily komunistické režimy ve východní a střední Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu o svatořečení Jana Pavla II. uvedl ve vysílání Radiožurnálu do souvislostí historik Jaroslav Šebek

Takzvaný zázrak, tedy z lékařského hlediska nevysvětlitelné uzdravení, nejdříve potvrdilo grémium lékařů, poté teologové, následně komise kardinálů a dnes i papež František. To byla hlavní podmínka pro prohlášení za svatého.

Spekuluje se, že údajný zázrak se týká ženy z Kostariky s těžkým poškozením mozku. Její zdravotní stav se prý zlepšil díky modlitbě právě k Janu Pavlu II.

Unikátní je, že Jan Pavel II. bude prohlášen za svatého už osm let po smrti. Kardinál a primas český Dominik Duka také ocenil, že zpráva o jeho svatořečení přišla z Vatikánu právě v den cyrilometodějských oslav.

„Je to opravdu symbolické, protože papež, který prohlásil Cyrila a Metoděje za patrony Evropy, papež, který navštívil Velehrad hned v okamžiku, kdy se svobody vrátila do naší země, je tedy papežem skutečně naším. Patří k těm světovým osobnostem, které odhalily podstatu totality a byly rozhodnuty udělat vše, aby se lidská svoboda a důstojnost vrátila,“ řekl Duka.

Jan XXIII., vlastním jménem Angelo Roncalli, zastával úřad na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století. Mimo jiné svolal druhý vatikánský koncil a je považovaný za reformátora katolické církve. V jeho případě nařídil František kanonizaci i bez zázraku.

František vydal svou první encykliku

Současný papež dnes také zveřejnil první encykliku od svého jmenování, nazvanou Světlo víry. Dílo, které se vyjadřuje k zásadním otázkám církve, napsal František společně se svým předchůdcem Benediktem XVI.

V encyklice vydaném v sedmi jazycích papež mimo jiné podtrhl význam rodiny zakládající se na manželství mezi mužem a ženou, které jediné může dát vzniknout novému životu.

Vědunka Lunardi, Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme