Prvomájové oslavy provázely v Německu opět srážky ultralevičáků a neonacistů

První máj v Německu provázely také letos tradiční srážky ultralevičáků a neonacistů i potyčky se zásahovými jednotkami. Celkově však Svátek práce proběhl podle mínění policie mírněji než loni a v Berlíně dokonce jde o druhý relativně poklidný svátek v řadě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

1. máj v Mannheimu | Foto: AFP

Hlavní pozornost obou extremistických táborů se soustředila na Lipsko, kde 850 členný průvod neonacistů napadla početně třikrát silnější skupina ultralevičáků. Několik osob bylo zraněno, 70 předvedeno. V menšině se nakonec ocitly i policejní zásahové síly a kvůli bezpečnosti neonacistů předčasně jejich průvod ukončily. K potyčkám došlo také na dalším shromáždění NPD ve Wormsu.

Naopak v Berlíně se letos výtržnosti obešly bez vážnějších excesů. Hůře dopadli vládní politici, zejména předseda SPD Müntefering, kterého na tradičním prvomájovém shromáždění v Duisburgu zasypali jeho účastníci vajíčky.

V Německu patří oslavy Svátku práce tradičně odborům, extrémistům zprava i zleva a na východě také PDF. Už v noci na prvního máje došlo k prvním potyčkám a zatčeno bylo na sedm desítek lidí. Hlavní shromáždění pořádaly letos v Mannheimu odbory DGB.

Šéf odborové ústředny Michael Sommer reagoval na kritiku kapitalismu, kterou předseda SPD Müntefering odstartoval celostátní vzrušenou debatu na dané téma. Odbory tuto kritiku chápou jako oprávněnou pouze v případě, že z ní vzejde poučení. Před 7000 účastníků mannheimského mítinku požadoval tedy korekci nesprávného vývoje v ekonomice. Kritika se tradičně snesla i na reformní balíček z oblasti trhu práce. Každý podnikatel, který neinvestuje, je vinen, soudí Sommer.

Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme