Prvomájové oslavy provázely v Německu opět srážky ultralevičáků a neonacistů

První máj v Německu provázely také letos tradiční srážky ultralevičáků a neonacistů i potyčky se zásahovými jednotkami. Celkově však Svátek práce proběhl podle mínění policie mírněji než loni a v Berlíně dokonce jde o druhý relativně poklidný svátek v řadě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

1. máj v Mannheimu | Foto: AFP

Hlavní pozornost obou extremistických táborů se soustředila na Lipsko, kde 850 členný průvod neonacistů napadla početně třikrát silnější skupina ultralevičáků. Několik osob bylo zraněno, 70 předvedeno. V menšině se nakonec ocitly i policejní zásahové síly a kvůli bezpečnosti neonacistů předčasně jejich průvod ukončily. K potyčkám došlo také na dalším shromáždění NPD ve Wormsu.

Naopak v Berlíně se letos výtržnosti obešly bez vážnějších excesů. Hůře dopadli vládní politici, zejména předseda SPD Müntefering, kterého na tradičním prvomájovém shromáždění v Duisburgu zasypali jeho účastníci vajíčky.

V Německu patří oslavy Svátku práce tradičně odborům, extrémistům zprava i zleva a na východě také PDF. Už v noci na prvního máje došlo k prvním potyčkám a zatčeno bylo na sedm desítek lidí. Hlavní shromáždění pořádaly letos v Mannheimu odbory DGB.

Šéf odborové ústředny Michael Sommer reagoval na kritiku kapitalismu, kterou předseda SPD Müntefering odstartoval celostátní vzrušenou debatu na dané téma. Odbory tuto kritiku chápou jako oprávněnou pouze v případě, že z ní vzejde poučení. Před 7000 účastníků mannheimského mítinku požadoval tedy korekci nesprávného vývoje v ekonomice. Kritika se tradičně snesla i na reformní balíček z oblasti trhu práce. Každý podnikatel, který neinvestuje, je vinen, soudí Sommer.

Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme