Prvomájové oslavy se ve Francii nesou v duchu předvolební kampaně

Prvomájová defilé mají ve Francii dlouholetou tradici, proslulý je zejména průvod v Paříži. V letošním roce se ale oslavy konají jen pět dní před druhým kolem prezidentských voleb, což se projevuje i na tradičních shromážděních pořádaných odbory. Politici využívají Svátku práce k mítinkům. Své příznivce svolali představitel krajní levice Jean-Luc Mélenchon, prezident Nicolas Sarkozy i Marine Le Penová z krajně pravicové Národní fronty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvomájové protesty ve Francii jsou ovlivněny volbami | Zdroj: Reuters

Setkání v blízkosti Eiffelovy věže pořádá v rámci své kampaně prezident Sarkozy. Shromáždění na Trocaderu by se prý měly zúčastnit desítky tisíc lidí. Akci Sarkozy nejprve označil za oslavu opravdové práce, po kritice odborů změnil výraz na opravdový svátek práce.

Nespokojenost se současným prezidentem má naopak vyjádřit velká manifestace organizovaná levicovým extremistou Mélenchonem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Paříži Jan Šmíd sleduje průběh prvomájových demonstrací

Příznivci socialisty Françoise Hollanda budou manifestovat pod vlajkou jedné z odborových centrál, protože on sám se oslav v Paříži nezúčastní.

Marine Le Penová se vždy jen tradičně představila u sochy Johanky z Arku, letos ale pořádá velkou manifestaci u Opery, což souvisí s jejím úspěchem v prvním kole prezidentských voleb. Očekává se proto, že se vyjádří k nedělnímu druhému kolu voleb.

„Předpokládá se, že vyzve své voliče, aby vůbec nechodili k volbám, což je samozřejmě velice špatná zpráva pro prezidenta Sarkozyho, který už spoléhá jenom na voliče Národní fronty,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Paříži Jan Šmíd.

Šest dní před volbami je podle průzkumů připraveno dát hlas současnému prezidentovi jen asi padesát procent voličů Národní fronty.

Jan Šmíd, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme