Prvomájový pochod Jednotného Ruska vedl v Moskvě vládní tandem

Hned několik prvomájových demonstrací a pochodů se koná v Moskvě. Ruskou metropolí má projít osm prvomájových pochodů a konat se devět velkých mítinků. Už od rána do centra proudí tisíce lidí, kteří se zúčastní manifestace vládního Jednotného Ruska a odborů. V jejím čele poprvé stanul odcházející prezident Dmitrij Medvěděv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medvěděv vedl v Moskvě prvomájový pochod Jednotného Ruska | Zdroj: Reuters

„Prezident nijak podrobněji své motivy nevysvětloval, ale může to být gesto na odchod a také příchod do premiérské funkce, kterou má Dmitrij Medvěděv brzy zastávat,“ říká moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prvomájové dění v Moskvě sleduje reportérka Lenka Kabrhelová

V novodobé historii země je to vůbec poprvé, co se lídr země prvomájového pochodu osobně účastní. Sovětští činovníci čekali na pochodující v sedě na tribuně na Rudém náměstí. V čele průvodu nikdy nechodili. Manifestace se odehrála pod hesly „Světu mír, Práce – mír – Máj“.

Masová demonstrace podstatně zasáhla do chodu města. Celé centrum bylo dopoledne uzavřené pro dopravu, police zesílila bezpečnostní opatření a nasadila do akce i vrtulník.

V Moskvě mají demonstrovat příznivci komunistů, nacionalistů i opoziční levicové Solidarity. Ta část, která ostře protestovala proti zvolení Vladimira Putina prezidentem, své síly nakonec šetří.

Soustředí se na 6. května, v předvečer inaugurace Vladimira Putina, jehož zvolení považuje za nelegitimní a chce uspořádat velký protestní pochod milionu lidí.

Lenka Kabrhelová, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme