Prvomájový průvod je v Americe kuriozitou, ne zvykem

Američané první máj neslaví. A to přesto, že Svátek práce 1. května vznikl jako připomínka krvavých dělnických nepokojů v Chicagu v roce 1886. Zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka přesto jednoho organizátora klasického prvomájového průvodu našel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká vlajka

americká vlajka | Foto: Alexandr Pícha

Drtivá většina Američanů viděla prvomájový průvod za studené války jenom ve zpravodajských týdenících nebo v televizním zpravodajství. Jako ukázku slavností komunistické propagandy, spíš než oslavu práce. 1. máj, tak jak ho známe v Evropě, byl a do značné míry stále je považován za něco neamerického, spojeného s komunismem.

A přitom si právě tohle datum mezinárodní dělnické hnutí začalo připomínat na památku krvavých dělnických nepokojů v Chicagu v roce 1886. 1. máj se pak několik desetiletí ve Spojených státech slavil, ale s rostoucí prosperitou se stal spíš okrajovou záležitostí. Oficiální Svátek práce se dnes ve Spojených státech slaví až první pondělí v září.

Asi proto nepřekvapí, že ve Washingtonu ani New Yorku jsem na dnešek žádné plánované akce nenašel. Například v Minneapolis v Minnesotě na středozápadě sice průvod pořádají, ale až v sobotu a jako oslavu jara, ne svátku práce. Podobné je to i na jiných místech.

Pozvánky na skutečně dělnický průvod jsem našel až ve Filadelfii v Pensylvánii a v Miami na Floridě. A tam jsem se i dovolal jednomu z pořadatelů, duchovnímu Bruci Wrightovi. Průvod organizuje koalice různých organizací, které bojují za mír a spravedlnost.

Bruce sám vede tři takové skupiny v Saint Petersburgu - na druhém, západním pobřeží Floridy, odkud se asi 25 aktivistů vypraví do Miami auty. Řádově se mají průvodu v Miami zúčastnit stovky lidí. O žádné jiné akci na Floridě nebo jinde ve Spojených státech Bruce neví.

Většina lidí, kteří do Miami přijedou budou mladí nebo ve středním věku. A průvod v Miami bude polickým prohlášením, pochodem následovaným shromážděním s projevy a hudbou.

Bruce je sám sice jak zmíněno duchovní. Z evropského pohledu je možná trochu překvapivé, že takovou levicovou - podle mnohých názorů vysloveně komunistickou - oslavu Svátku práce pomáhá pořádat. Ale ve Spojených státech se nepřátelství mezi nejrůznějšími církvemi a radikální levicí nikdy nestačilo vyvinout do takové míry jako na starém kontinentu.

Bruce Wright je názoru, že američtí dělníci ztratili nejenom dřívější významné postavení, ale i zájem o to změnit. Média a vláda zastupují zájmy velkých korporací a proto je důležité si Svátek práce připomenout. Bez ohledu na to, kolik lidí se průvodu v Miami zúčastní.

Není samozřejmě vyloučené, že se podobně sejdou třeba odboráři i na jiných místech Spojených států než jen na Floridě ve Filadelfii. Ale to nic nemění na tom, že je prvomájový průvod v Americe kuriózní raritou.

Jak to vypadalo v minulých letech na 1. máje u nás:
Prvomájová setkání v Praze bez incidentů
Kvůli prvomájovým oslavám je policie v pohotovosti
Komunisté první máj slavili, radikálové demonstrovali
1. máj slavili komunisté, socialisté i anarchisté
Svátek práce: pro strany agitace, odbory ho slaví komorně

Vít Pohanka, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme