'Psychopat' a hledaný zločinec. Otec střelce z Vegas vykrádal banky, měnil identity a utíkal před FBI

Zatímco vyšetřovatelé zjišťují, co bylo motivem střelce z Las Vegas, americká média se soustředí na úplně jiný příběh – život otce a bankovního lupiče Benjamina Hoskinse Paddocka. Ve vězení poprvé skončil, když synovi Stephenovi, který v neděli zabil 59 lidí a stovky dalších zranil, bylo osm let. „Diagnostikovaný psychopat,“ stálo u jeho jména na seznamu nejhledanějších zločinců v USA.

Eugene/Las Vegas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Hoskins Paddock na snímku zveřejněném FBI | Zdroj: FBI

Když mu bylo něco přes 30, prodával drtiče odpadů a pracoval jako opravář v arizonském Tucsonu. Příjem si ovšem už v té době Benjamin Hoskins Paddock zajišťoval i jinak - vykrádal totiž banky.

Mezi lety 1959 a 1960 Paddock vykradl dvě pobočky Valley National Bank ve Phoenixu a podle deníku The Arizona Republic, který cituje The New York Times, si domů odnesl přes 25 tisíc dolarů. Policie Paddocka ještě v roce 1960 dopadla v Las Vegas.

Útočník z Las Vegas vlastnil přes 40 zbraní a v domě měl výbušniny. Počet obětí stoupl na 59

Číst článek

V roce 1961 byl odsouzen na 20 let ve federálním vězení v Texasu. V té době bylo Stephenovi Paddockovi, střelci, který v neděli zabil 59 lidí a stovky dalších zranil, osm let.

Z vězení do vězení

Podle útočníkova bratra Erica děti vyrůstaly většinu života bez otce, který byl střídavě ve vězení nebo na útěku. Sám Eric Paddock se narodil v době, kdy otec utíkal před úřady, a matka se o rodinu starala sama.

Bankovní lupič si ve federálním vězení v Texasu odseděl necelou půlku svého trestu. Ze zařízení uprchl v roce 1968 do San Francisca, kde v červnu vykradl další banku a poté se přesunul do Oregonu.  

Ve snaze ukrýt se před úřady změnil také svou vizáž - oholil si hlavu, nechal si narůst bradku a změnil si jméno na Bruce Wernera Ericksena.

Hráč bridže se sebevražednými sklony

V roce 1969 ho FBI zařadila na svůj seznam nejhledanějších lidí USA. Muž vysoký 1,9 metru, vážící 111 kilo, „diagnostikovaný psychopat“, stálo v profilu zločince.

'Kulku budu mít v krku zaseknutou asi do konce života.' Muž zachraňoval lidi v Las Vegas, sám byl postřelen

Číst článek

„Údajně má sebevražedné sklony a předpokládá se, že by mohl být ozbrojen a velmi nebezpečný. Nadšený hráč bridže,“ pokračoval popis federálního úřadu.

V Oregonu hrál Paddock s kamarády hlavně poker a během 70. let ve Springfieldu otevřel první salon pro hráče binga ve státě. Na vybavení si půjčil skrze svého právníka asi 12 tisíc dolarů od Fredericka van Denise, který v pondělí uvedl, že nikdo o Paddockově minulosti nevěděl.

Vykoupení za 623 tisíc dolarů 

Podle Denise se Paddockovi říkalo Bingo Bruce. Nikdy prý nemluvil o minulosti, o své rodině ani o tom, co dělal před tím, než přišel do Oregonu. Denis se poprvé o jeho kriminální minulosti dozvěděl 6. září 1978, kdy v salonu hrál bingo.

Do haly vešla skupina mužů, která se sháněla po Paddockovi. Byla to léčka, když vyšel ven, zatkli ho federální agenti. Podle Denise po svém zatčení dál komunikoval s přáteli, které si v oregonském Eugenu udělal.

Jeho pobyt ve vězení byl ale opět kratší, než všichni předpokládali. Paddock byl podle deníku The Eugene Register-Guard po roce podmínečně propuštěn. Vrátil se do Eugenu a také k bingu. Po pár letech se ale opět dostal do problémů, když byl v 80. letech obviněn z vydírání.

Aby se vyhnul vězení, zaplatil 623 tisíc dolarů. Nakonec se z Oregonu odstěhoval do Texasu, kde žil až do své smrti v roce 1998.

Kdo byl střelec Stephen Paddock? 'Byl to chlap, který jezdil do Vegas a sázel,' říká jeho bratr

Číst článek

O jeho synovi, který zaútočil z hotelového pokoje na dav 22 tisíc lidí v Las Vegas, tolik informací zatím veřejnost nemá. Stephen Paddock nebyl policii až do neděle znám a na svém kontě měl jen pár dopravních přestupků v Las Vegas.

Podle svého bratra Erica nebyl politicky ani nábožensky vyhraněný, rád hrál ve Vegas a jedl burrita jako normální chlap".

Ačkoliv se k útoku ve Vegas přihlásil skrze svou agenturu takzvaný Islámský stát, vyšetřovatelé uvádí, že zatím nenašli jakékoliv důkazy o tom, že by byl Paddock jakkoliv napojen na mezinárodní teroristické skupiny.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme