Ptačí chřipka expanduje; obchod s kuřaty paralyzován

Thajsko potvrdilo první dva případy nákazy ptačí chřipkou u člověka. Choroba si tam už dokonce zřejmě vyžádala první oběť. V tam nemocnici zemřel muž, kterého lékaři testovali. Nyní zjišťují, zda byla ptačí chřipka skutečně důvodem jeho smrti. Na chorobu už zemřelo pět Vietnamců a nákaza ptačí chřipkou mezi drůbeží se mezitím rozšířila do Kambodže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bangkok

Výskyt v Kambodži oznámila organizace OSN pro výživu a zemědělství, ale kambodžská vláda odmítla tuto informaci komentovat a nezveřejnila ani výsledky testů kuřecího masa, které provádí. Žádný člověk nakažený ptačí chřipkou se v zemi zatím neobjevil. Kambodža zakázala dovoz drůbežích výrobků ze sousedního Thajska a Vietnamu - jediných dvou zemí, kde se nákaza přenesla na lidi.

Infekce mezi drůbeží se už objevila také na Tchaiwanu, v Japonsku a v Jižní Koreji.

Evropská unie zakázala dovoz výrobků z drůbežího masa z Thajska. Důvodem jsou právě potvrzené případy ptačí chřipky. Thajsko je přitom po Brazílii druhým největším dovozcem drůbežího do Evropské unie - v roce 2002 dosáhl import 120 000 tun. Dá se proto očekávat, že dopady na ekonomiku asijské země budou velké. Stejné opatření jako Evropská unie už totiž přijalo Japonsko, Hong Kong a Bangladéš.

Milan Kopp, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme