Slovensko, Polsko, Rumunsko a teď podruhé Maďarsko. Střední Evropou se šíří ptačí chřipka

V Maďarsku objevili po dvou dnech další ohnisko nákazy ptačí chřipkou. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Podle úřadů se ohnisko nachází na velké kachní farmě ve východní části země. První výskyt ptačí chřipky oznámilo Maďarsko po letech v pondělí. Ptačí chřipka se v minulých týdnech objevila také na Slovensku, v Polsku a Rumunsku.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Maďarsku objevili po dvou dnech další ohnisko nákazy ptačí chřipkou (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle úřadů jde o silně patogenní subtyp H5N8. Čeští veterináři proto zavedli mimořádné kontroly dováženého masa.

Na polských farmách se objevila ptačí chřipka. Ministr Toman nabádá české chovatele k opatrnosti

Číst článek

Všech 115 000 ptáků z kachní farmy v Maďarsku bylo kvůli podezření z onemocnění virem utraceno. Stejný osud potkal začátkem týdne i 50 000 krůt z farmy na severozápadě Maďarska.

Úřady oznámily, že drůbež se pravděpodobně nakazila od volně žijícího ptactva, které migruje a kontaminuje vodní toky, z nichž pije i drůbež. Drůbeží výrobky v Maďarsku se podle úřadů mohou bezpečně konzumovat a země přijme opatření, aby se virus nemohl šířit přepravou.

V České republice se ptačí chřipka objevila po deseti letech v roce 2017 a tehdy zasáhla i další evropské země. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže.

Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito na 98 000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme