Ptačí chřipka se objevila v dalších oblastech Polska

V Polsku objevili další ohnisko nákazy nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1. Farmáři budou muset nechat utratit až 120 tisíc kusů drůbeže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

likvidace drůbeže v Polsku | Zdroj: ČTK

Polské úřady o výskytu ptačí chřipky okamžitě informovaly Evropskou komisi. Tentokrát se virus objevil v mazowieckém vojvodství, v oblasti s vysokou koncentrací větších i menších drůbežáren. Do obchodů se mohla dostat nakažená slepičí vejce.

"Nařídil jsem sanitárním inspektorům, aby okamžitě navázali kontakt s firmami, které nakažená vejce prodávají," oznámil hlavní sanitární lékař Andrzej Wojtyla a upozornil spotřebitele, aby v žádném případě nejedli syrová vejce ani vajíčka připravená na měkko. Farmáři budou muset zlikvidovat veškeré chovy drůbeže v oblasti.

"Je to bohužel hospodářský problém. Předchozí dvě ohniska ptačí chřipky se týkala relativně malého území a uzavřených chovů. Teď ale budou ekonomické dopady mnohem těžší," uvedl ministr zemědělství Marek Sawicki a slíbil farmářům kompenzace.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme