Ptačí chřipku už hlásí i Řecko

Řecko dnes oznámilo první případ výskytu viru ptačí chřipky v Evropské unii. Podle tamního ministerstva zdravotnictví nyní laboratoře ověřují, jestli je původcem člověku nebezpečný kmen H5N1, který se již objevil v Turecku a Rumunsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterináři a ptáci | Zdroj: ČTK

Ptačí chřipka byla prokázána u uhynulého krocana z malé farmy na ostrůvku Inuses, který je vzdálen pouze dva kilometry od tureckého pobřeží.

Tamní zemědělec u svých krocanů zaznamenal 13. října podezřelé příznaky. Úřady alarmoval poté, co devět z jeho 20 krocanů pošlo. Dosavadní testy ukázaly, že v krevním vzorku jednoho z uhynulých kusů byly protilátky proti viru H5.

Řecké ministerstvo zemědělství podotklo, že budou provedeny další testy, aby se prověřilo, zda nejde o nebezpečný kmen H5N1, který může ohrozit člověka. Výsledky údajně budou známy do několika dnů. Na ostrůvku Inuses, jenž leží poblíž ostrova Chios, začala likvidace veškeré drůbeže a v místě výskytu viru je vyhlášena karanténa.

Odborníci řekli v řecké televizi, že bylo pouze otázkou času, kdy se ptačí chřipka v zemi objeví, protože virus byl v minulém týdnu izolován v Rumunsku a v Turecku. Podle nich virus rozšířili tažní ptáci. "Jde o tažné ptáky, kteří se pohybují v celém regionu. Balkán je pro ně hlavní region," uvedl jeden veterinář.

Ptačí chřipka je nemocí volně žijících ptáků a drůbeže. Virus H5N1 se však v Asii ve vícero případech přenesl z drůbeže na člověka a od konce roku 2003 na tomto kontinentu usmrtil šedesát osob.

Experti se obávají, že v těle infikovaného člověka by se z lidského chřipkového viru a z viru ptačí chřipky mohl vyvinout nový a velmi nebezpečný virový původce. V takovém případě nevylučují vznik pandemie.

Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme