Ptačí chřipku už hlásí i Řecko

Řecko dnes oznámilo první případ výskytu viru ptačí chřipky v Evropské unii. Podle tamního ministerstva zdravotnictví nyní laboratoře ověřují, jestli je původcem člověku nebezpečný kmen H5N1, který se již objevil v Turecku a Rumunsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterináři a ptáci | Foto: ČTK/EPA | Zdroj: ČTK

Ptačí chřipka byla prokázána u uhynulého krocana z malé farmy na ostrůvku Inuses, který je vzdálen pouze dva kilometry od tureckého pobřeží.

Tamní zemědělec u svých krocanů zaznamenal 13. října podezřelé příznaky. Úřady alarmoval poté, co devět z jeho 20 krocanů pošlo. Dosavadní testy ukázaly, že v krevním vzorku jednoho z uhynulých kusů byly protilátky proti viru H5.

Řecké ministerstvo zemědělství podotklo, že budou provedeny další testy, aby se prověřilo, zda nejde o nebezpečný kmen H5N1, který může ohrozit člověka. Výsledky údajně budou známy do několika dnů. Na ostrůvku Inuses, jenž leží poblíž ostrova Chios, začala likvidace veškeré drůbeže a v místě výskytu viru je vyhlášena karanténa.

Odborníci řekli v řecké televizi, že bylo pouze otázkou času, kdy se ptačí chřipka v zemi objeví, protože virus byl v minulém týdnu izolován v Rumunsku a v Turecku. Podle nich virus rozšířili tažní ptáci. "Jde o tažné ptáky, kteří se pohybují v celém regionu. Balkán je pro ně hlavní region," uvedl jeden veterinář.

Ptačí chřipka je nemocí volně žijících ptáků a drůbeže. Virus H5N1 se však v Asii ve vícero případech přenesl z drůbeže na člověka a od konce roku 2003 na tomto kontinentu usmrtil šedesát osob.

Experti se obávají, že v těle infikovaného člověka by se z lidského chřipkového viru a z viru ptačí chřipky mohl vyvinout nový a velmi nebezpečný virový původce. V takovém případě nevylučují vznik pandemie.

Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme