Pühringer má obavy z temelínské turbíny

„Vánočním překvapením v negativním smyslu“ nazval mluvčí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer v první reakci zprávu, že jihočeská jaderná elektrárna Temelín dnes dodala při zkušebním provozu první proud do sítě. Pühringer ale dal najevo, že něco takového se od provozovatelů elektrárny dalo čekat a překvapivé je jen to, že se tak stalo už nyní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyslovil také domněnku, že může jít jen o experimentální provoz ve snaze odzkoušet turbínu, se kterou jsou údajně dlouhodobé problémy. Podle odpůrců atomu a českých odborníků neběží turbína hladce, takže možná jde jen o test, jak se bude chovat při 30 procentech výkonu, uvedlaagentura APA.

Porušení dohod z Melku, uzavřených nedávno šéfy vlád Česka a Rakouska, však Pühringer v dnešním připojení nevidí: v Melku bylo totiž dohodnuto, že před prověrkou elektrárny nedojde k jejímu „komerčnímu provozu“.

„My jsme to ale hned kritizovali, protože by se mohlo stát, že provozovatelé budou dodávat proud do sítě měsíce nebo i roky s tvrzením, že jde jen o zkušební provoz,“ zdůraznil.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme