Pühringer má obavy z temelínské turbíny

„Vánočním překvapením v negativním smyslu“ nazval mluvčí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer v první reakci zprávu, že jihočeská jaderná elektrárna Temelín dnes dodala při zkušebním provozu první proud do sítě. Pühringer ale dal najevo, že něco takového se od provozovatelů elektrárny dalo čekat a překvapivé je jen to, že se tak stalo už nyní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyslovil také domněnku, že může jít jen o experimentální provoz ve snaze odzkoušet turbínu, se kterou jsou údajně dlouhodobé problémy. Podle odpůrců atomu a českých odborníků neběží turbína hladce, takže možná jde jen o test, jak se bude chovat při 30 procentech výkonu, uvedlaagentura APA.

Porušení dohod z Melku, uzavřených nedávno šéfy vlád Česka a Rakouska, však Pühringer v dnešním připojení nevidí: v Melku bylo totiž dohodnuto, že před prověrkou elektrárny nedojde k jejímu „komerčnímu provozu“.

„My jsme to ale hned kritizovali, protože by se mohlo stát, že provozovatelé budou dodávat proud do sítě měsíce nebo i roky s tvrzením, že jde jen o zkušební provoz,“ zdůraznil.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme