Na Sardinii zadrželi a později propustili Puigdemonta. Katalánský expremiér v oblasti ale musí setrvat

Soud na Sardinii v pátek rozhodl o propuštění katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, jehož tamní policie zadržela ve čtvrtek večer na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Puigdemont nicméně musí zatím zůstat na Sardinii, než se rozhodne o tom, zda bude vydán do Španělska. Nejprve ale bude sardinský soud rozhodovat o tom, zda je vůbec eurozatykač na katalánského politika platný. Puigdemontovi právníci tvrdí, že není.

Aktualizováno Řím (Aktualizováno: 17:47 24. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce katalánských separatistů Carles Puigdemont.

Vůdce katalánských separatistů Carles Puigdemont. | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

Kvůli zadržení Puigdemonta v pátek demonstrovali v Katalánsku i na Sardinii stovky lidí.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Španělská vláda schválila milosti pro odsouzené katalánské politiky. Opozice je proti

Číst článek

„Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie,“ uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář. Soud v Sassari by pak měl rozhodnout, zda politika vydá do Španělska, či nikoliv.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Puigdemont trvale žije v Belgii, která ho odmítla vydat do Španělska. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska.

Za uspořádání referenda v roce 2017 byli odsouzeni i další členové tehdejší katalánské vlády, a to k mnoha letům vězení. Letos v červnu španělská vláda schválila milost uvězněným katalánským politikům, kteří tak byli propuštěni na svobodu. Milost se ale nestahuje na Puigdemonta ani další obviněné politiky, kteří před soudem uprchli do zahraničí.

Slova podpory

Představitelé hnutí za nezávislost zatčení Puigdemonta odsuzují a označují ho za další příklad represí“. Naopak jeho političtí protivníci podle španělských médií vesměs žádají, aby byl vydán do Španělska a souzen.

Jsem s vámi, reagoval na adresu Puigdemonta šéf současné katalánské vlády Pere Aragonès na twitteru. Zadržení odsoudil a dodal, že „soudní represe musí přestat“.

„Amnestie je jediná cesta vpřed. Sebeurčení je jediné řešení,“ poznamenal politik, jenž nahradil Puigdemonta na pozici katalánského lídra a je považován za umírněnějšího zastánce katalánské nezávislosti.

Europoslanci zbavili imunity katalánského expremiéra Puigdemonta a další dva politiky

Číst článek

Podle agentury AFP se za jeho vlády vztahy mezi Barcelonou a Madridem zlepšily. Podle serveru ABC Aragonès přerušil svůj páteční program, aby se mohl plně věnovat otázce Puigdemontova zadržení.

Zadržení politika odsoudil rovněž někdejší Puigdemontův vicepremiér Oriol Junqueras, jenž vede stranu Republikánská levice Katalánska. Také on v této souvislosti vyzval k amnestii, sebeurčení a nezávislosti Katalánska a Puigdemontovi vyjádřil „veškerou podporu“.

Představitel strany Společně pro Katalánsko Jordi Sànchez podle listu El País uvedl, že se zadrženým politikem po jeho zatčení hovořil. „Je klidný a přesvědčený, že španělská justice opět podvedla evropské soudy, když nechala aktivovat evropské zatykače, které aktivovány být neměly,“ sdělil.

‚Protiústavní puč‘

Šéf konzervativní Lidové strany Pablo Casado naopak zprávy o zatčení Puigdemonta přivítal. „Za svůj puč proti ústavní zákonnosti musí být ve Španělsku souzen,“ napsal na twitteru.

Poslankyně Inés Arrimadasová ze strany Ciudadanos, která vystupuje tvrdě proti separatismu, označila zatčení za „dobrou zprávu pro demokraty“ a dodala, že doufá, že se bude „zodpovídat španělskému soudnímu systému“.

Ignacio Garriga, lídr strany Vox v Katalánsku, prohlásil, že Puigdemont musí být „okamžitě vydán Španělsku, aby se zodpovídal ze všech zločinů spáchaných na celém španělském národě“.

Španělská vláda podle serveru BBC News v prohlášení uvedla, že katalánský politik by se měl „podrobit justici jako každý jiný občan“.

„Zatčení Puigdemonta odpovídá probíhajícímu soudnímu řízení, jež se vztahuje na každého občana EU, který se musí zodpovídat před soudem,“ sdělil kabinet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme