Katalánský expremiér Puigdemont odletěl do Dánska. Španělská prokuratura žádá o aktivaci eurozatykače

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont v pondělí poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl koncem října před hrozbou vazby ve Španělsku. Informoval o tom deník El País. List zároveň s odvoláním na zdroje z prokuratury uvedl, že španělské státní zastupitelství už požádalo soudce nejvyššího soudu o aktivaci eurozatykače na Puigdemonta. Týž soudce zrušil evropský zatykač začátkem prosince a odmítl aktivaci i nyní.

Kodaň / Madrid (Aktualizováno: 13:51 22. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský expremiér Carles Puigdemont po příletu do dánské Kodaně | Zdroj: Reuters

Puigdemont utekl do Belgie poté, co byl spolu s dalšími členy své vlády po jejím sesazení Madridem obviněn ze vzpoury. Té se měli dopustit snahami o nezávislost Katalánska. Proto také španělská vláda koncem října převzala přímou správu nad Katalánskem, sesadila tamní vládu a rozpustila katalánský parlament.

Katalánský parlament si zvolil za předsedu separatistu Torrenta. Vrátí se Puigdemont?

Číst článek

V prosincových volbách ale znovu získali většinu v parlamentu separatisté, kteří navrhli na katalánského premiéra opět Puigdemonta. Právě v pondělí nový předseda regionálního parlamentu Roger Torrent oznámil jméno kandidáta, kterého koncem měsíce předloží k projednání v plénu, a tím je opět Puigdemont.

Evropský i mezinárodní zatykač (ne však ten španělský) na Puigdemonta a čtyři další exministry, kteří jsou v Bruselu, zrušil soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena začátkem prosince poté, co kauzu převzal od jiné soudkyně. Svůj krok zdůvodnil tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska. Kandidovali totiž v prosincových volbách, v nichž byli zvoleni poslanci.

Puigdemont chce zpátky do Katalánska, v zemi je ale na něj stále vypsaný zatykač

Číst článek

Španělská média ale tehdy spekulovala, že zrušení eurozatykačů je účelové a souvisí s tím, že belgický právní řád nezná pojem vzpoura a že by mohl katalánské politiky vydat jen na základě španělského obvinění ze zpronevěry veřejných fondů.

Španělský soudce odpoledne oznámil, že ani tentorkát nevyhoví žádosti prokuratury a neaktivuje evropský zatykač na katalánského expremiéra Puigdemonta.

Podle deníku El País by v takovém případě španělská justice nemohla Puigdemonta a vydané exministry soudit pro vzpouru, ale jen pro zpronevěru. Té se údajně dopustili uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska 1. října.

V Dánsku se má Puigdemont na Kodaňské univerzitě zúčastnit debaty o situaci v Katalánsku, nazvané Katalánsko a Evropa, na křižovatce k demokracii? V úterý se má sejít s několika dánskými poslanci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme