Vyhráli jsme s kandidáty ve vězení a vládou v exilu, jásá Puigdemont. 'Zrušte přímou správu,' vyzývá Madrid

Obyvatelé Katalánska se rozhodli usilovat o nezávislost své země. V předčasných regionálních volbách získaly většinu mandátů v katalánském parlamentu separatistické strany. Stejné, jaké vládly v Katalánsku před pozastavením autonomie ze strany Madridu. I když nejvíc hlasů dali voliči straně Ciutadans prosazující spojení Katalánska se zbytkem Španělska, zůstanou zastánci jednoty království v menšině.

Barcelona (Aktualizováno: 8:28 22. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Separatistické strany získaly ve čtvrtečních předčasných volbách absolutní většinu. Vyplývá to z výsledků po sečtení více než 99 procent hlasů. Ve 135členném regionálním sboru separatisté obdrží 70 mandátů, tedy o dva méně než po volbách z roku 2015. Informovaly o tom v pátek španělské listy El País a La Vanguardia.

Tento výsledek je ale ranou pro španělskou vládu, která volby vyhlásila v naději, že katalánští separatisté většinu ztratí.

Výsledky voleb

Ve volbách zvítězila strana Ciudadanos, která je proti odtržení Katalánska od Španělska a která bude mít v novém katalánském parlamentu 37 křesel. O tři méně mandátů získala separatistická koalice katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta Společně pro Katalánsko (JxCat). Třetí skončila se 32 mandáty Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž lídr Oriol Junqueras je od začátku listopadu ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Strany, které jsou pro jednotu se Španělskem, tedy Ciudadanos, katalánští lidovci a katalánští socialisté získali ve čtvrtek od voličů dohromady jen 57 mandátů. Lidovci obsadí pouze tři křesla, o jedno méně než radikální levicoví separatisté z CUP. Katalánští socialisté (PSC) získají 17 křesel. Osm křesel získá také koalice CatComú-Podem. Ta je proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti, kritická je ale i vůči socialistům, lidovcům a straně Ciudadanos.

Katalánský expremiér Carles Puigdemont z Bruselu vyzval španělskou vládu, aby s ohledem na výsledky čtvrtečních voleb v Katalánsku okamžitě zrušila přímou správu nad touto autonomní oblastí.

Puigdemont rovněž prohlásil, že Evropa bude muset vzít na vědomí výsledek voleb v Katalánsku. V nich získaly tři separatistické strany absolutní většinu.

Mluvčí Evropské komise v reakci uvedl, že pozice EU je neměnná a k výsledkům voleb se EU nebude vyjadřovat. Představitelé unijních institucí v předchozích týdnech vyjadřovali promadridský postoj, tedy pro jednotu Španělska. Nezávislé Katalánsko podle nich nikdo v EU neuzná.

„Jako premiér Katalánska chci poblahopřát svému lidu k výsledku, který je neoddiskutovatelný,“ prohlásil v Bruselu v reakci na čtvrteční volby Puigdemont. „Vyhráli jsme volby ve výjimečné situaci, s kandidáty ve vězení a s vládou v exilu,“ řekl také Puigdemont, který je několik týdnů v Belgii se čtyřmi ministry své vlády. Tu Madrid koncem října sesadil kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

„Zítra musí být článek 155 pozastaven a musí být osvobozeni vězni,“ prohlásil a dodal, že jeho vláda bude pokračovat tam, kde skončila před použitím článku 155. Na základě tohoto ústavního článku převzal Madrid přímou správu nad Katalánskem poté, co jeho parlament 27. října schválil rezoluci o nezávislosti. Vězni měl na mysli dva katalánské exministry, kteří jsou ve vazbě od začátku listopadu, a dva aktivisty, kteří jsou ve vězení už od poloviny října. Všichni jsou, jako celá katalánská vláda, obviněni ze vzpoury.

V táboře stran prosazujících odtržení Katalánska od Španělska vyvolaly konečné výsledky voleb nadšení. | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

Oslavy separatistů

V táboře stran prosazujících odtržení Katalánska od Španělska vyvolaly konečné výsledky voleb nadšení. Bioložka paní Pilar je voličkou Republikánské levice, hlavní separatistické strany. Je ráda, že budou moci společně vládnout strany směřující k nezávislosti Katalánska. Podle ní teď není čas na revoluci, ale na budování lepšího státu bez korupce a s respektem k přání občanů.

Obyvatelé Katalánska se rozhodli usilovat o nezávislost své země. | Zdroj: Reuters

Nečeká, že vláda katalánských separatistů hned znovu vyhlásí nezávislost. Doufá, že jednou španělská vláda dovolí uspořádat o ní skutečné referendum.

Vítězství separatistických se oslavovalo v noci také v barcelonském přístavu na povolebním mítinku katalánských separatistů, kde lidé volali hesla jako: „Puigdemont prezident!“

„Požadujeme svobodný návrat členů vlády, která se nachází v exilu," prohlásil na mítinku lídr organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) Agustí Alcoberro. Návrat „vlády z exilu“ a svobodu pro „politické vězně“ žádala i šéfka strany Republikánská levice Katalánska (ERC), která skončila třetí se 32 mandáty.

Rekordní účast i rozdílné hlasy provincií

Rekordní byla ve čtvrtek volební účast. Podle dosavadních informací po sečtení 99,89 procenta hlasů přišlo k urnám 81,94 procenta z 5,5 milionu voličů. To je o sedm procentních bodů více než při volbách v září 2015.

Rozdílně lidé podle listu El País hlasovali ve čtyřech provinciích Katalánska. Zatímco v provincii Barcelona a Tarragona většinu hlasů získali zastánci stran vystupujících proti nezávislosti regionu, v provinciích Girona a Lleida obdrželi většinu separatisté.

ČTK, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme