Puigdemont zůstává v Bruselu, případnému vydání do Španělska se chce bránit

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont, který je od pondělí v Bruselu, se bude bránit vydání do Španělska, pokud o takový krok španělská justice Belgii požádá. Podle agentury Reuters to sdělil Puigdemontův belgický právník Paul Bekaert.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont při příchodu na tiskovou konferenci v Bruselu | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

Španělská generální prokuratura si Puigdemonta a 13 členů jeho bývalého kabinetu předvolala na čtvrtek k výslechu. Všem hrozí kvůli úsilí o odtržení Katalánska od Španělska zatčení, jak už se stalo v případě dvou vůdců katalánských separatistických organizací.

Pro azyl jsem do Bruselu nepřijel. Evropě chci vysvětlit náš problém, řekl Puigdemont v Belgii

Číst článek

Bekaert, který v minulosti proti vydání do Španělska hájil členy baskické teroristické skupiny ETA, připustil, že případnému vydání bude těžké zabránit. Podle jeho názoru bude zřejmě chtít Španělsko Puigdemonta stíhat pro „politický zločin“, na což je belgická justice citlivá a v minulosti hledané osoby pro tento důvod odmítala vydat.

Španělsko ale může využít takzvaného evropského zatykače, který podle norem Evropské unie garantuje stíhaným osobám veškerá práva na spravedlivý soud. To by Bruselu mohlo stačit.

Garance pro separatisty?

Puigdemont je nyní v Bruselu s pěti členy svého kabinetu, který minulý týden ústřední vláda v Madridu odvolala. Zbytek katalánské vlády je v Barceloně.

Sesazený katalánský premiér v úterý v Bruselu řekl, že k návratu do Španělska by potřeboval „garance“ spravedlivého procesu ze strany Madridu. Neupřesnil, jak dlouho se hodlá v Bruselu zdržet.

Španělé prohledali komisařství katalánské policie, při referendu byla moc pasivní

Číst článek

Kromě členů sesazené katalánské vlády je předvoláno na čtvrtek do Madridu tentokrát španělským ústavním soudem k výslechu také vedení rozpuštěného katalánského parlamentu. Jde o šest osob včetně sesazené předsedkyně parlamentu Carme Forcadellové.

Zmocněnec madridské ústřední vlády v Katalánsku Enric Millo v úterý oznámil, že navzdory výzvám separatistů bojkotovat převzetí kontroly nad regionem Madridem, vše funguje normálně.

„Jen dokazují, že jsou (zhruba 200 000 pracovníků katalánských úřadů) pracovníky státní správy, kteří respektují zákony a demokracii,“ prohlásil Millo. Podle něho bylo v posledních čtyřech dnech propuštěno jen zhruba 150 spolupracovníků katalánského vedení.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme