Půjčovny jízdních kol by brzy mohly nabízet i helmy z recyklovaného papíru

V řadě světových měst si lidé můžou vypůjčit kolo, helmu k němu už ale u pouličních automatů nedostanou. To se ale možná brzy změní. Zdraví i životy jezdců na vypůjčených bicyklech by v budoucnosti mohly chránit helmy vyrobené ze starých novin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leiden je typickým nizozemským městem bicyklů

Leiden je typickým nizozemským městem bicyklů | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Po odložených výtiscích sáhla trojice mladých Britů, které zneklidňovaly holé hlavy turistů, motajících se v londýnském provozu. Náklady nestojí za řeč, ochranná pomůcka by neměla stát víc než libru, v přepočtu tedy asi třicet korun.

„Potřebujeme jen noviny, které si lidé přečtou v dopravních prostředcích a pak je nechají povalovat na chodníku nebo přímo na sedačce. Noviny rozdrtíme s vodou na kaši a pak s pomocí formy vyrobíme helmu. Nepotřebujeme k tomu žádné chemikálie ani lepidlo,“ popisuje výrobu Tom Gottelier.

Přidává se jen nezávadné barvivo a organické látky, které zaručují až šestihodinovou nepromokavost pro případ, že by začalo pršet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se vyrábí helmy ze starých novin, přiblížila Jitka Malá

Po obvodu helmy jsou svislá žebra, celé to vypadá trochu jako obrácená miska na pudink. Trojice designérů tvrdí, že v prvních testech helma splnila přísné evropské požadavky na bezpečnost.

„Úplně nejvíc by se nám líbilo, kdyby si lidé po zaplacení půjčovného za bicykl automaticky brali i helmu. Pak by ji prostě hodili do koše a my bychom ji mohli recyklovat,“ prozrazuje smělé plány další z výrobců Bobby Petersen.

Staré helmy se recyklují snadno. Přidají se do nádrže s papírovou kaší a rozpustí se, včetně pásky, která je na hlavě drží a je také vyrobená z papíru.

Jitka Malá, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme