Půjčovny jízdních kol by brzy mohly nabízet i helmy z recyklovaného papíru

V řadě světových měst si lidé můžou vypůjčit kolo, helmu k němu už ale u pouličních automatů nedostanou. To se ale možná brzy změní. Zdraví i životy jezdců na vypůjčených bicyklech by v budoucnosti mohly chránit helmy vyrobené ze starých novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leiden je typickým nizozemským městem bicyklů | Foto: Vít Pohanka

Po odložených výtiscích sáhla trojice mladých Britů, které zneklidňovaly holé hlavy turistů, motajících se v londýnském provozu. Náklady nestojí za řeč, ochranná pomůcka by neměla stát víc než libru, v přepočtu tedy asi třicet korun.

„Potřebujeme jen noviny, které si lidé přečtou v dopravních prostředcích a pak je nechají povalovat na chodníku nebo přímo na sedačce. Noviny rozdrtíme s vodou na kaši a pak s pomocí formy vyrobíme helmu. Nepotřebujeme k tomu žádné chemikálie ani lepidlo,“ popisuje výrobu Tom Gottelier.

Přidává se jen nezávadné barvivo a organické látky, které zaručují až šestihodinovou nepromokavost pro případ, že by začalo pršet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se vyrábí helmy ze starých novin, přiblížila Jitka Malá

Po obvodu helmy jsou svislá žebra, celé to vypadá trochu jako obrácená miska na pudink. Trojice designérů tvrdí, že v prvních testech helma splnila přísné evropské požadavky na bezpečnost.

„Úplně nejvíc by se nám líbilo, kdyby si lidé po zaplacení půjčovného za bicykl automaticky brali i helmu. Pak by ji prostě hodili do koše a my bychom ji mohli recyklovat,“ prozrazuje smělé plány další z výrobců Bobby Petersen.

Staré helmy se recyklují snadno. Přidají se do nádrže s papírovou kaší a rozpustí se, včetně pásky, která je na hlavě drží a je také vyrobená z papíru.

Jitka Malá, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme