Půl roku po brexitu jsou Britové žijící ve Španělsku v nejistotě. Zpátky ale nechtějí

Šest měsíců po britském referendu o setrvání v Evropské unii je jasná jediná věc. Termín zahájení procedury odchodu Velké Británie z osmadvacítky. Březen 2017. Jaké bude soužití Britského království se zbytkem Unie se musí teprve dojednat. V nejistotě je teď přibližně 300 tisíc Britů, kteří se rozhodli žít ve Španělsku. Jsou to hlavně starší lidé, kteří si na španělském pobřeží koupili byty a odstěhovali se tam na důchod.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barcelona, pohled na Plaza de Espana

Barcelona, pohled na Plaza de Espana | Foto: flickr.com, CC BY 2.0, Moyan Brenn

Bývalý obchodní manažer Jeoff Hughes žije na jihu Španělska na Costa del Sol už 30 let. Nejdřív tu měli s manželkou byt na dovolenou, a když šel do důchodu, odstěhoval se sem natrvalo. Doufá, že se pro něj ani po brexitu mnoho nezmění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Půl roku britském referendu o vystoupení z Evropské unie jsou statisíce Britů žijící ve Španělsku v nejistotě. Ztratí výhody zdravotního pojištění? Budou k životu ve Španělsku potřebovat vízum?

„Doufám, že Evropská unie nás nechá tady žít jako dosud. Myslím, že téhle zemi přinášíme moc peněz na to, aby si mohla dovolit nás jen tak vyhodit,“ říká.

Pan Jeoff patří ke sdružení Conservatives Abroad, tedy příznivců konzervativní strany v cizině.

Předsedkyně sdružení Christine Rowlandsová se obává dopadů brexitu na zdravotní pojištění Britů žijících ve Španělsku. Dnes mohou jako občané Unie využívat veřejná zdravotnická zařízení na základě pojištění, které platí v Británii.

„Manželovi je 90, pokud ztratíme výhodu našeho pojištění, nebudu si moci dovolit sjednat mu soukromou pojistku. Žádná společnost by ho nepojistila a my bychom za všechnu péči museli platit,“ dodává Rowlandsová.

Paní Christine si dokáže představit i jiné překážky, které by mohly úřady před Brity žijící ve Španělsku postavit.

Nepřespávejte v našich prodejnách, žádá IKEA. Noc v obchodě chtěla letos strávit desítka lidí

Číst článek

„Mohli by udělat spoustu věcí. Mohou nám říct: budete potřebovat vízum, když se budete vracet z Británie. Kdyby nám ale dali jedno vízum na celý život, za které bychom zaplatili jen jednou, bylo by to v pořádku. Ale nechci platit pokaždé, když pojedu na návštěvu do Británie,“ říká.

Paní Christine ale nepomýšlí na to, že by se ze Španělska odstěhovala zpátky do Velké Británie. Na jihu Evropy už si zvykla. „Ne, kdepak. Žijeme tady od roku 1989 a já už jsem tu bydlela za éry diktátora Franca. Mluvím plynně španělsky a německy. Cítím se tedy jako Evropanka. Nemám důvod se vracet do Británie. Máme v Anglii rodinu. Jezdí nás navštěvovat. Takže, ne, nevracela bych se. Ať se stane cokoli. Možná tu bude život dražší. Ale nemyslí, že nějak moc, protože Španělé nás potřebují mít ve Španělsku stejně, jako Britové potřebují ostatní Evropany v Británii. Zdravotnictví a sociální péče by se bez pracovníků ze Střední Evropy a ze Španělska neobešly. Potřebujeme se zkrátka navzájem.“

Jednou z možností, jak si zachovat privilegia občanů Evropské unie i po brexitu je pro Brity žijící ve Španělsku přijmout tamní občanství.

Syn paní Lindy Jonesové žije v Madridu. Už se rozhodl, že se stane občanem Španělska. Po referendu byl rád, že má takovou možnost. V jejím případě referendum uspíšilo rozhodnutí vrátit se do rodného Skotska. Už si našla byt v Edinburgu, kam se stěhuje.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme