Půl roku po brexitu: obyvatelé Gibraltaru žijí v nejistotě

Přestože drtivá většina z nich hlasovala proti brexitu, budou muset Evropskou unii opustit. Obyvatelé Gibraltaru se nyní obávají, co s nimi bude, až Velká Británie opustí osmadvacítku. Jsou totiž závislí na volném pohybu lidí i zboží přes hranici se Španělskem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gibraltar

Gibraltar | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na první pohled vypadá v ulicích Gibraltaru všechno normálně. Turisté posedávají v kavárnách a restauracích, nahlížejí do obchodů. Každý rok jich město pod skalnatým výběžkem a přírodní rezervaci navštíví přes devět milionů. Britské území na špičce Pyrenejského poloostrova žije hlavně z finančních služeb a turistiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé Gibraltaru se obávají brexitu. Více si poslechněte v reportáži Pavla Nováka.

Třicet tisíc obyvatel Gibraltaru žije v nejistotě, co s nimi bude, až Velká Británie přestane být členem Evropské unie. Podle manželů Johna a Hilde, kteří žijí na Gibraltaru pět let, záleží budoucnost území na premiérce Therese Mayové, jestli se rozhodne pro klidný nebo bouřlivý rozchod s unií.

„Myslím si, že Britové nenechají Gibraltar padnout. Záměrem je zahrnout Gibraltar do všech jednání. I když dobře víme, že politici někdy dělají něco jiného, než říkají. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Možná že bude pro Gibraltar nejlepší, aby se oddělil od Británie. Nevím. Je na Gibraltařanech, aby si to rozhodli,“ řekl John.

Španělé se bojí hlavně slabé libry

Jeseus Walker, majitel restaurace a sportbaru Trafalgar na konci Hlavní ulice, je rodilý Gibraltařan. Věří, že brexit jeho vlasti spíš prospěje, než uškodí. „Nikdo s tím nemá žádnou zkušenost. Ani Evropané netuší, co se teď stane. Ale vypadá to, že Britové vědí, že v dlouhodobém horizontu pro nás bude brexit dobrý. To je můj pocit. Brexit bude dobrý. Nevypadá to, že by odsud firmy odcházely. Naopak. Přibývají,“ tvrdil Walker.

V dlouhodobějším výhledu bude podle Walkera Gibraltaru líp. Bude to lepší pro obchod. Vše ale záleží na tom, jestli zůstane otevřená hranice.

Hospoda Trafalgar na Gibraltaru | Foto: Pavel Novák

To je klíčové nejen pro britské obyvatele Gibraltaru, ale i pro asi deset tisíc španělských pracovníků, kteří denně dojíždějí do Gibraltaru za zaměstnáním. Baristka Sonia vzpomíná, že Španělsko zprvu hrozilo uzavřením hranice s Gibraltarem, když Velká Británie vystoupí z Evropské unie. Nevěří ale, že by se to mohlo stát. Bylo by to nevýhodné, jak pro Gibraltar, tak pro Španělsko.

Sonia je jednou z tisíců Španělů, které vysoká nezaměstnanost na jihu země přiměla najít si práci na Gibraltaru. Nebojí se tolik uzavření hranice, jako poklesu hodnoty libry. Oproti tomu, co vydělávala před britským referendem, teď dostává kvůli nízkému kurzu až o 300 eur méně

Mapa Gibraltaru | Foto: Pavel Novák

Main street na Gibraltaru | Foto: Pavel Novák

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme