Půl roku po útoku je tuniská Súsa stále bez turistů, místní přišli o práci

Zítra si Tunisko připomene pět let od útěku bývalého prezidenta Ben Alího. Stalo se jedinou arabskou zemí, která úspěšně zvládla přechod k demokracii. Za uplynulý rok ale zažilo několik útoků, které vyhnaly turisty a oslabily ekonomiku. V červnu postřílel Sejfuddín Rizgí 38 evropských rekreantů v letovisku Súsa. Víc než o půl roku později je město stále bez turistů a mnozí místní bez práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V uličkách staré Súsy dnes turisté nejsou

V uličkách staré Súsy dnes turisté nejsou | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Turisté z pobřežních resortů často navštěvovali sússkou medínu - středověké staré město plné památek, trhů a bazarů.

Na nádvoří vysoké věže ribátu, opevněného islámského kláštera, sedí znuděný hlídač. Nejnavštěvovanější památka Súsy je zcela bez návštěvníků.

Spousta krámků kolem ribátu má stažené modré rolety. Několik dalších je sice otevřených, prodavači ale mají hodně dlouhou chvíli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tunisko zažilo jednu z nejhorších sezón. Červnový útok v Súse vyhnal návštěvníky. Místní lidé tak přišli o práci. Více od Štěpána Macháčka

"Kromě tebe tu žádný turista není. Ráno přijdeme, otevřeme obchod, posedíme, a večer ho zase zavřeme a jdeme domů," říká zpravodaji Českého rozhlasu Štěpánu Macháčkovi Sálih, starší prodavač kožených kabel.

Pracuje tu s ním i mladý kolega Imád, který si dělá doktorát z historie: "Dopoledne studuji na fakultě a odpoledne pracuji tady v krámku. Začal jsem tu pracovat, abych mohl pokračovat ve studiu. Mám sice malé stipendium, to ale nestačí."

Imád pociťuje následky červnového útoku naprosto hmatatelně: "Pevný plat tu nemám. Majitel obchůdku mi dává podíl z tržby. Už měsíce tak chodím domů s pouhou padesátikorunou v kapse, často ale i s kapsou úplně prázdnou."

Ribát byl nejnavštěvovanější památkou sússké mediny | Foto: Štěpán Macháček

V uličkách sússké medíny stažené rolety převažují. Ti, kdo byli v krámcích jen v nájmu, odešli za jinou prací. Někteří změnili sortiment a prodávají třeba potraviny.

"Krize se dotýká všech. Na turismu tu jsou všichni závislí. Když nejsou turisté, nenakupují ani Tunisané. Nemají peníze," dodává prodavač Sálih.

Trpí prý třeba i rybáři, kteří prodávali ryby turistickým restauracím, a mnozí další. V Súse ale panuje shoda, že po červnovém útoku přibylo v ulicích policistů. A potvrzují to i místní hotely.

Pláží Súsy si užívají jen místní | Foto: Štěpán Macháček

"V letní sezoně jsou před vchodem do hotelu neustále dva policisté. To před červnovým útokem nebylo, tehdy tu byla jen neozbrojená ostraha hotelu. Policisté teď hlídkují i na pláži," říká Alí, recepční hotelu nedaleko místa červnového masakru.

Ohledně letošního roku je už optimistický: "Sezona začne v dubnu. Už teď máme rezervace turistů na příští sezonu, mimo jiné z Česka a Maďarska. Zrovna včera jsem tu měl delegátku."

Podle recepčního Alího teď dokonce policejní auto doprovází turistické autobusy třeba na cestě z letiště do hotelu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme