Půlstoletí evropské integrace: je co slavit?

Evropská unie se a přehoupla do druhé padesátky své existence. Škarohlídi z řad novinářů jízlivě napsali, že "sedmadvacítka vstupuje do krize středního věku". Přesto se půlstoletí evropské integrace oslavilo dosti bombasticky v Berlíně. Berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek se spolu s několika účastníky oslav zamyslel nad tím, jestli je vůbec co slavit?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU u Brandenburské brány

vlajka EU u Brandenburské brány | Foto: AFP

Klasika, techno, jazz - i hudebně předvedla v Berlíně Evropská unie svou rozmanitost. Slovák Martin Sloboda provozuje v Bratislavě malou průvodcovskou agenturu. Podle něj by unie měla hledat společnou řeč, ale neměla by přitom zapomínat na jednotlivé národní identity.

"To dělá Evropu zajímavou. Představte si, že bychom byli jako Amerika, to by byla nuda. Všechno stejné, všichni hovoří stejným jazykem. Takhle nás to něco stojí, ale je to o to zábavnější," myslí si Martin.

Maďarská překladatelka a tlumočnice Gabriella Gönczyová má pramálo důvodů si na unii stěžovat. Evropský magazín Eurotopics ji totiž živí. Když by měla současnému směřování unie něco vytknout, pak to, že by Evropané spolu měli víc mluvit a to na všech úrovních.

"Potřebujeme jednoduše víc komunikačních kanálů, měli bychom pořádat víc konferencí a taky víc využívat internet. Jistě, pro řadu lidí je těžké překonat jazykovou bariéru. Měli bychom se ale snažit o to, abychom si víc vyměňovali své názory."

Gabriella pro svůj pohled na Evropskou unii použila motto "společné otázky, společné odpovědi". Co ale třeba současná diskuse o evropské ústavě; tam je přece společných odpovědí pramálo ...

"Ano, ale to nesouvisí s obyčejnými lidmi, to je otázka národních států, národních vlád. Já pracuji s tiskem a musím říct, že různá média si opravdu kladou stejné otázky. Je pravidlem, že národní státy Evropskou unii pomlouvají a snižují její význam, aby samy zdůraznily ten svůj," říká mladá Maďarka.

I podle europoslance Jana Zahradila, který vyrazil během tzv. evropské klubové noci slavit, stojí za to si unijní kulatiny připomínat. "Měli bychom umět zhodnotit jak pozitiva, tak případně ty stinné stránky. Já si myslím, že pozitiva určitě převažují, a myslím, že to je obecně sdílený názor, ale neznamená to, že bychom se měli vyhnout i nějaké kritické debatě."

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme