Punkem a slovy o živém Havlově odkazu uctil švédský parlament jeho památku a Chartu 77

Švédsko uctilo památku bývalého českého prezidenta Václava Havla. Jeho myšlenky a touha po svobodě jsou podle představitelů švédské vlády i parlamentu aktuální i 40 let po vzniku Charty 77.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédský parlament uctil památku Václava Havla a Charty 77.

Švédský parlament uctil památku Václava Havla a Charty 77. | Foto: Robert Mikoláš

Oslavu na počest bývalého československého i českého prezidenta zahájila švédská punková kapela Charta 77 a i vzhledem k oficiálnímu prostředí zvolila prý jemnější hudbu, ze svých názorů prý ale odmítá slevit, stejně jako to nikdy neudělal Václav Havel.

Jak předseda švédského parlamentu Urban Ahlin uvedl, i v současné době, kdy je svět tak úzce provázán, je nutné usilovat o svobodu, která je záležitostí nás všech.

'Odvážný, ale marný pokus.' Přečtěte si, jak američtí diplomaté hodnotili Chartu 77

Číst článek

To si Myslí i švédská velvyslankyně pro lidská práva Annika Ben Davidová. Havlův odkaz je podle ní stále živý, protože je demokracie ohrožována ze všech stran, v mnoha zemích je omezována svoboda slova a vyznání, proto je nutné si uvědomit, že je někdy nutné za ní i bojovat.

Slavnosti se zúčastnila také signatářka Charty 77 Kyra Matušíková. „Já jsem nemohla studovat kvůli tomu, že můj bratr byl v emigraci. Podepsal Chartu a byl pohřbu Jana Patočky. Odešel do emigrace, můj otec jako historik umění přišel o svou práci na univerzitě. Já jsem si to nevybrala. Já jsem se prostě vždy ocitla v nějakých kruzích, kde byli vždy na té druhé straně. Prostě žili ten život v pravdě, jak by řekl Václav Havel,“ řekla.

Paní Matuštíková žije ve Švédsku, které československým disidentům významně pomohlo, jak potvrzuje i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský: „Švédsko je země, kde vznikla nadace Charty 77, která po dlouhá léta poskytovala účinnou podporu chartistům, Václavu Havlovi. Švédsko je jedna z prvních zemí, kterou Václav Havel navštívil jako prezident. Byli jsme tady spolu na začátku roku 1991 a zůstane dlouhodobě jedna z našich blízkých a spřízněných zemí,“ vysvětlil.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme