‚Až vymřeme, lidi si toho všimnou.‘ Finská vesnice staví svou identitu na pesimismu a slaví úspěch

Jestli máte náladu pod psa, pomyslete na Puolanku. Tahle vesnička ve středním Finsku je údajně nejpesimističtější místo na světě. Aspoň to tvrdí puolanský Svaz pesimistů. Funguje už 10 let a tuto vesnici proslavil tak, že se o ní mluví i daleko za hranicemi.

Puolanka (Finsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel ve finské vesnici Puolanka | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

V Puolance vsadili na pesimismus, protože záviděli jiným vesnicím, že se tam pořád něco děje. Takto to BBC vysvětlila členka puolanského Svazu pesimistů Riitta Nykänenová:

„Kdosi řekl, že tady v Puolance je všechno na draka, i ten pesimismus – tak jsme se toho chytli.“  

Finský program pomáhá v boji proti šikaně na školách po celém světě. V Česku se ale nepoužívá

Číst článek

Chytli se toho tak, že BBC teď referuje o Puolance jako o nejpesimističtější obci světa. „Ve statistikách býváme na posledním místě, ale právě ve schopnosti být nejhorší jsme nejlepší,“ poznamenává Tommi Rajala ze Svazu pesimistů.  

Uskupení natáčí videa, v nichž představuje obec jako střed Finska, pupek světa a světové centrum pesimismu. Videa mají velkou sledovanost.

Podle puolanského starosty všechny tyto činnosti, ačkoliv se zdají jako recese, mají přínos. „Byl jsem na cestovním veletrhu v Helsinkách. Zástupci cestovních kanceláří o nás měli zájem, právě kvůli tomu pesimismu,“ říká Harri Peltola.  

„Řada vesnic vymřela. Už si je nikdo nepamatuje. My s tím pesimismem udělali takový rozruch, že až vymřeme, lidi si toho všimnou,“ věří Tommi Rajala, podle něhož je pesimismus zcela na místě, protože v Puolance ubývá obyvatel.

Nejpesimističtější vesnice ve Finsku - Puolanka | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 Public domain,©

hbe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme