Rodina Sacklerových: jak se z výrobců léku proti bolesti stal symbol opioidové krize se statisíci mrtvých

Pro řadu Američanů zosobňují to nejhorší z opioidové krize. Na prodeji léku proti bolesti vydělali miliardy dolarů a řadí se mezi nejbohatší rodiny světa. Americký soud navíc nyní schválil dohodu, která rodině Sacklerových, doposud vlastnící farmaceutickou firmu Purdue Pharm, umožní odejít s doživotní imunitou, bez nutnosti se dál zodpovídat za krizi, která Spojené státy stála čtvrt milionu mrtvých. Za čím rodina Sacklerových stojí?

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék OxyContin vyrábí americká farmaceutická společnost Purdue Pharma.

Zatímco byl lék OxyContin výrobcem propagován jako méně návykový než jeho varianty, jeho uživatelé si budovali silnou závislost | Foto: George Frey | Zdroj: Reuters

Když ve středu federální soudce Robert Drain dokončil svou šestihodinovou řeč, mohli si členové rodiny Sacklerových oddechnout.

Důvod? Právě si vyslechli schválení dohody, jejímž vyjednáváním strávili dva roky a díky níž budou zproštěni další právní odpovědnosti za podíl na takzvané opioidové krizi, která si podle úřadů vyžádala ve Spojených státech na půl milionu životů.

Ve Skotsku umírá na předávkování nejvíce lidí v západní Evropě. Loni jich kvůli drogám zemřelo 1300

Číst článek

„Je to trpký výsledek,“ komentoval soudce Robert Drain konečné vyrovnání s tím, že Sacklerovi částečnou zodpovědnost za opioidovou krizi nesou a měli zaplatit víc.

Zdůraznil přitom, že společnost Purdue Pharma stojí za ničivou újmou a masivní krizí veřejného zdravotnictví. Dohodu, kterou se uzavírá na tisíc soudních pří vyvolaných jak federálními státy, tak místními samosprávami, nemocnicemi nebo i jednotlivci, ale označil za nejlepší dosažitelné řešení.

Imunitu totiž majitelé firmy Purdue Pharma, která vyrábí mimo jiné lék OxyContin, získají výměnou za uhrazení přibližně 4,5 miliardy dolarů a vzdání se vlastnických nároků na společnost. Ta se přemění na veřejný fond, který bude sice dál vyrábět známé analgetikum, výtěžek z jeho prodeje ale poputuje místním komunitám na pomoc drogově závislým a na programy pro omezování opioidů.

Součástí vyrovnání jsou i kompenzace pro více jak 130 tisíc lidí, kteří závislostí nebo předávkováním opioidy trpěli. Zhruba 7000 dolarů pak dostanou také zákonní zástupci přibližně 6500 dětí, které se narodily s novorozeneckým abstinenčním syndromem.

Popírání rizik

Vysoce návykové analgetikum OxyContin se na trh dostalo v polovině 90. let. Rodina Sacklerových už v té době stála ve vedení firmy Purdue Pharma, která lék vyráběla a mohutně nabízela lékařům. A právě tehdy začala první z vln smrtelných opioidových epidemií.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v devadesátých letech zaznamenalo první výrazný nárůst předávkování opioidy, mezi něž se řadí nejen látky jako heroin, metadon nebo morfin, ale také tramadol, fentanyl nebo právě oxycodon.

Spolu s tím, jak se v populaci zvyšovalo užívání opioidů, rostl i počet předávkování. V roce 2010 úřady zaznamenaly novou vlnu v počtu předávkovaných, která se tentokrát týkala zejména uživatelů heroinu. O tři roky později další, tentokrát ale způsobenou primárně syntetickými opioidy.

Za posledních dvacet let tak ve Spojených státech podle CDC kvůli opioidům zemřelo půl milionu lidí, celá polovina z nich se přitom předávkovala látkami na předpis od lékaře. Počet takových případů se ve srovnání s rokem 1999 k dnešku zečtyřnásobil.

Společnosti Purdue Pharma mezitím rostly výnosy. Díky masivní kampani se tržby z prodeje OxyContinu, určeného na akutní i chronickou bolest, už čtyři roky po jeho uvedení na trh vyšplhaly na 1,1 miliardy dolarů.

David Sackler, bývalý člen představenstva společnosti Purdue Pharma přísahá na slyšení americké sněmovní komise | Foto: Handout | Zdroj: Reuters

A zatímco byl lék výrobcem propagovaný jako méně návykový než jeho varianty, jeho uživatelé si nevědomky budovali silnou závislost. Po několika letech začaly prosakovat zprávy o tom, že OxyContin mizí z lékáren, lidé si ho drtí a šňupou jako drogu a lékaři předpisy na něj prodávají.

Jak navíc ukázala tajná zpráva amerického ministerstva spravedlnosti, kterou získal list The New York Times, Purdue Pharma o vysoké návykovosti věděla a kryla ji.

Zprávy o „pouliční hodnotě“ nebo „šňupání“ OxyContinu i zneužívání dalšího firemního opioidu si nepřeposílali jen obchodní zástupci firmy, ale dostávaly se i k vedení firmy či majitelům Purdue Pharma, tedy k Sacklerovým. Nikdo však žádné pochybení nepřiznal.

Opiáty jako každodenní léky na bolest? Farmaceutický gigant z USA je u soudu za údajné šíření závislosti

Číst článek

Vyšetřovatelé se sice snažili představitele firmy dohnat k odpovědnosti, jejich snaha ale v roce 2007 skončila pouze vyrovnáním. Purdue Pharma a její tři představitelé přiznali vinu za podceňování návykových účinků OxyContinu směrem k lékařům, regulátorům i pacientům a zaplatili proto dohromady 634,5 milionu dolarů.

O sedm let později začaly na společnost Purdue Pharma mířit žaloby ze stran místních samospráv. V září 2019 jich bylo už 2900, přičemž 628 z nich cílilo přímo na Sacklerovy. Firma proto podala návrh na konkurz.

Od té chvíle se hlavní osou sporů stala míra, do jaké budou Sacklerovi zproštění odpovědnosti. A podle středečního rozhodnutí soudu to vypadá, že téměř úplně — pokud dohoda nabyde účinnosti, budou moci být Sacklerovi stíháni pouze za prohřešky, které se týkají jiných léků než opiátů nebo třeba za ohrožení životního prostředí. Tedy za provinění, kterých se drtivá většina žalob netýká.

Podle The New York Times je tak široké zproštění zodpovědnosti neobvyklé – většinou se totiž ochrana před dalším stíháním dává spíše společnostem, které požádají o bankrot, nikoliv jejich majitelům. Sacklerovi navíc o bankrot ani sami nepožádali a i po schváleném vyrovnání budou stále patřit mezi nejbohatší rodiny světa.

Dvě mocné větve

Rodinná tradice obchodování ve farmaceutickém průmyslu přitom v případě Sacklerových sahá dál než do 90. let, kdy se na trhu objevil OxyContin.

Bratři Arthur, Mortimer a Raymond Sacklerovi začali na výrobě a prodeji léků vydělávat už od počátku 50. let, kdy společně koupili právě společnost Purdue Pharma.

Ve stejné době se dali na filantropii a pomocí darů začali podporovat různé umělecké instituce nebo vysoké školy, čímž se v průběhu let proslavili. Jejich jméno doposud stojí na takových institucích, jako jsou Harvardská univerzita, bostonský MIT nebo Standford. Ale také na řadě britských výzkumných center, galerií či muzeí.

Rodinný byznys držel pohromadě až do roku 1987, kdy zemřel nejstarší z bratrů Arthur, jehož majetek byl následně převeden na Mortimera a Raymonda. Arthurovi potomci jsou tak od Purdue Pharma odstřihnutí a jako jedni z mála příbuzných se na adresu firmy vyjadřují kriticky.

Společnost od té doby kontrolují dvě rodinné větve — Mortimerova a Raymondova. Ačkoliv jsou všichni tři zakládající bratři už po smrti, řada ostatních členů rodiny se v Purdue Pharma dál angažuje a zaujímá různé pozice ve vedení společnosti. Jak přesně mají podíly rozdělené, drží rodina v tajnosti. Časopis Forbes však jejich čisté jmění odhaduje na víc jak 10 miliard dolarů.

Kathe Sackler, bývalá viceprezidentka a členka představitelstva firmy Purdue Pharma na slyšení Sněmovny reprezentantů | Foto: Handout | Zdroj: Reuters

Symbol krize

Právě kvůli osobnímu zapojení se Sacklerovi stali terčem žalob a pro spoustu Američanů symbolem celé opioidové krize.

Kvůli negativní publicitě a souvislostem s opioidovou krizí se ostatně od Sacklerových začala odvracet řada institucí, které odmítají finanční dary a strhávají ze stěn jejich jména. Došlo k tomu například v případě britské sítě galerií Tate, pařížského Louvru nebo Guggenheimova muzea v New Yorku.

Soudem čerstvě posvěcená dohoda má však veškeré dosavadní spory, jež se týkají opioidů, zahladit. Zatímco někteří z poškozených vyrovnání vítají, jiní hlásí zklamání a ztrátu důvěry v právo. „Nikdy jsem neviděla takové zneužití justice,“ uvedla pro server NPR Nan Goldinová, umělkyně a přední aktivistka za nápravu opioidové krize.

Největším zabijákem Američanů do 50 let jsou drogy, závislost na opiátech je podle statistik devastující

Číst článek

Jak Mortimerova, tak Raymondova větěv rodiny ale vydaly prohlášení, ve kterém vyzdvihovaly finální dohodu jako důležitý krok k zajištění financí pro krizi veřejného zdravotnictví. Celkové náklady za opioidovou krizi zahrnující léčbu, sociální služby i vymáhání práva přitom podle některých ekonomů šplhají do bilionů dolarů.

Proti středečnímu rozhodnutí soudu se už ohradil washingtonský státní zástupce Bob Ferguson, jehož úřad rozsudek napadl. „(Rozhodnutí) vysílá zprávu, že pro miliardáře platí jiná pravidla, než pro všechny ostatní. Rozhodnutí uráží oběti opioidové epidemie, které v řízeních nemají žádný hlas,“ uvedl Ferguson v prohlášení na twitteru.

Peníze, které Sacklerovi slíbili poslat na pomoc drogově závislým, zatím nikam nepoputují. Dohoda, které dal zelenou soud, totiž nezačne být účinná, dokud se nevyřeší všechna odvolání a napadnutí, což může trvat i několik měsíců. Řada Američanů, kteří žádají vyvození důsledků a zodpovědnosti, tak musí čekat dál.

Srpnový protest v New Yorku proti firmě Purdue Pharma a rodině Sacklerových | Foto: Erik McGregor | Zdroj: Sipa USA/Reuters

Tereza Butková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme