Působení čs. legionářů dodnes mnozí Rusové vnímají rozporuplně

Nový památník připomíná osud československých legionářů v Rusku. Po Jekatěrinburku, Nižním Tagilu či Vladivostoku upomíná kamenná stéla osudy legionářské armády i v jihouralském Čeljabinsku. Odhalení pomníku předcházela vlna debat na internetu i v místním tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ruském Čeljabinsku odhalili památník československým legionářům

V ruském Čeljabinsku odhalili památník československým legionářům | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Působení legionářů, kteří sehráli důležitou roli při vzniku samostatné Československé republiky, i dnes mnozí Rusové vnímají rozporuplně. Řada dalších ale otevřenou debatu o vlastní historii vítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z odhalení památníku čs. legionářům v Čeljabinsku natočila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová


Památník se jmény 262 legionářů, kteří padli v letech 1918-19 stojí v centru Čeljabinska - symbolicky hned u nádraží. Právě s tratí bylo působení československých legií v Rusku úzce spojeno. Legionáři drželi pod kontrolou Transsibiřskou magistrálu od Povolží až po
jihosibiřský Irkutsk.

„Samozřejmě tu podobný památník má stát, stejně jako stojí pomníky ruským vojákům v Česku. Vždyť padlí legionáři tady strávili část života a nakonec ho mnozí i položili,“ soudí zaměstnankyně muzea z Jekatěrinburku Jevgenija Vachruševová.

„Historii nesmíme zapomínat. Mnozí z těch, kdo památník kritizují, jsou ještě dnes schopní tvrdit, že Čechoslováci rozpoutali občanskou válku v Rusku. To je ale nesmysl, podle mne je to provokace,“ říká 25letý Alexej Fjodorov z Čeljabinska, který se zajímá o historii jako amatér.

Odpůrce přišel jeden

Nesouhlas s vybudováním pomníku legionářům, který na jiném místě Čeljabinska stál až do 60. let, nakonec na slavnostní odhalení přišel otevřeně vyjádřit jen jediný člověk. Historik z Jihouralské univerzity Jevgenij Volkov si vlnu odporu v místních médiích vysvětluje především dědictvím sovětského vzdělávání.

„Památník je důležitý i proto, že rozbíjí letité lživé mýty vytvořené ještě stalinskou historiografií. Ta tvrdila, že občanskou válku rozpoutali cizinci, což je lež. Je dobře, pokud pomník lidi přiměje o vlastní historii se zajímat,“ myslí si historik, s nímž souhlasí i český ministr kultury Jiří Besser.

Památník československým legionářům v ruském Čeljabinsku | Foto: Lenka Kabrhelová

„Je na čase, aby Češi, Slováci a společně jako Čechoslováci spolu s Rusy si připomínali to, co prožili v posledních 100, 110 letech, a aby se na to uměli podívat objektivně. A každá takováto akce k tomu velmi přispívá,“ říká ministr.

To, že bez znalosti vlastní historie se nelze pohnout vpřed, zaznělo i ze strany čeljabinské administrativy, která stavbu pomníku financovanou českým ministerstvem obrany podpořila.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme