Bývalého šéfa Pussy Riot velmi pravděpodobně otrávili, oznámila berlínská nemocnice

Bývalý vůdce ruské protestní skupiny Pussy Riot Pjotr Verzilov byl velmi pravděpodobně otráven. Oznámila to v úterý berlínská nemocnice Charité, ve které je Verzilov ošetřován. Pro jeho obtíže nemají doktoři jiné vysvětlení. Zdravotní stav Verzilova se zlepšil a už není kritický, stále ale potřebuje intenzivní péči. Lékaři jsou přesvědčeni, že se zcela zotaví.

Berlín (Aktualizováno: 13:54 18. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pjotr Verzilov | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Můžeme k tomu říci, že obrázek, který nyní vidíme, a ty nálezy… skutečně ukazují na vysokou pravděpodobnost, že byl otráven. Naopak nemáme zatím vůbec žádné indicie, že by se stav, v němž se nachází, dal vysvětlit jiným způsobem," uvedli na tiskové konferenci zástupci nemocnice.

Pokuta 600 korun a zabavení uniforem. Soud potrestal členy Pussy Riot za narušení fotbalového finále

Číst článek

Doktoři v Berlíně, kam byl Verzilov převezen v sobotu z Moskvy, také vyjádřili přesvědčení, že příčinou otravy byla látka, která působí na nervový systém a skrze něj na regulaci vnitřních orgánů. Konkrétní toxickou látku ale zatím nenašli.

Pravděpodobnost, že ji najdou, je podle nich relativně malá vzhledem k tomu, jakou dobu od otravy lékaři testy dělají.

Nyní už se aktivistovi daří lépe. Nepotřebuje podporu přístrojů pro žádný ze svých orgánů a mohl už také opustit lůžko.

Ke zlepšení jeho zdravotního stavu podle berlínských doktorů přispěla i dobrá péče lékařů v Moskvě, kteří měli také podezření na otravu a mladému muži vypláchli žaludek a pročistili krev.

Přestával vidět, nemohl chodit

O tom, že mohl být ruský aktivista otráven, hovořili jeho příbuzní od začátku jeho zdravotních potíží v minulém týdnu.

Bývalý vůdce ruské protestní skupiny Pussy Riot si po soudním jednání s členkou Pussy Riot Veronikou Nikulšinovou si podle ní nejprve stěžoval, že přestává vidět, pak nemohl mluvit, potom nedokázal chodit.

Ošetřující lékaři podle rozhlasové stanice Echo Moskvy původně nevyloučili, že Verzilov se přiotrávil léky. Jeho blízcí ale takovou možnost již dříve odmítli. 

Bývalá manželka Verzilova Naděžda Tolokonnikovová, která je zřejmě nejznámější členkou Pussy Riot, pak v úterý hovořila o pokusu o vraždu.

Kdo je Pjotr Verzilov?

Verzilov má ruské a kanadské občanství. Jeho bývalá manželka Naděžda Tolokonnikovová byla v roce 2012 odsouzena na dva roky do vězení za divoký punkový koncert v moskevské katedrále Krista Spasitele.

Pětice členek Pussy Riot tehdy v chrámu křičela text písně Bohorodičko, vyžeň Putina kritizující prezidenta Vladimira Putina i hlavu pravoslavné církve, patriarchu Kirilla, jenž podpořil Putinovu kandidaturu v tehdejších prezidentských volbách.

Verzilov proslul zejména jako inspirátor okázalých performancí umělecké skupiny Vojna, je vydavatelem internetového serveru Mediazona, který monitoruje situaci v ruském vězeňství. V letech 2013 až 2014 se zapojil do protestních akcí proti proruskému režimu na Ukrajině, které vyústily v pád prezidenta Viktora Janukovyče. Se skupinami Vojna a Pussy Riot se podle některých informací rozešel.

Za narušení červencového finálového zápasu mistrovství světa ve fotbale mezi Francií a Chorvatskem strávil Verzilov a další tři ženy 15 dní ve vězení. Na hřiště vtrhli v policejních uniformách.

Za narušení červencového finálového zápasu mistrovství světa ve fotbale mezi Francií a Chorvatskem strávil Pjotr Verzilov a tři ženy 15 dní ve vězení. Na hřiště vtrhli v policejních uniformách. | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme