Putin a Si Ťin-pching se shodli. Severní Korea musí zastavit raketový i jaderný programu

Nejvyšší představitelé Ruska a Číny jednali v úterý v Moskvě. Prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching se mimo jiné shodli na společném postupu vůči Severní Koreji. Režim v Pchjongjangu se podle obou zemí musí vzdát raketového a jaderného programu. Americká a jihokorejská armáda má pak přestat s velkými vojenskými cvičeními. Moskva a Peking tak reagovaly na nejnovější severokorejský raketový test.

Moksva/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching na jednání v Moskvě | Zdroj: Reuters

Ruský a čínský prezident také společně kritizovali rozmisťování amerického protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji. Severokorejský režim kroky Spojených států podle společného prohlášení Moskvy a Pekingu oprávněně vnímá jako hrozbu.

Zasáhneme jakékoliv místo na Zemi, hrozí po testu mezikontinentální rakety Severní Korea

Číst článek

Severní Korea v úterý oznámila, že poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu, která dokáže zasáhnout jakékoliv místo na zemi. Podle Spojených států i Ruska to ale byla jen střela středního doletu.

Totalitní Severní Korea ale zřejmě dosáhla klíčového pokroku v naplnění svého plánu ohrozit Spojené státy, poznamenala agentura AFP. Otestovaná raketa může být schopna zasáhnout Aljašku, řekl zbrojní analytik citovaný agenturou AP.

Obchod mezi Ruskem a Čínou

Čínská vládní a obchodní delegace vedená prezidentem Si Ťin-pchingem v Moskvě podepsala kontrakty celkové výši 10 miliard dolarů, tedy zhruba 230 miliard korun.

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin na jednání v Moskvě | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Putin ocenil prohlubování obchodních vztahů obou zemí. Obchod mezi Ruskem a Čínou se za první čtyři měsíce letošního roku podle něj zvýšil o 37 procent, uvedla agentura TASS.

Prioritou rusko-čínské spolupráce je podle Putina energetika. Ruský Gazprom například postavil plynovod Síla Sibiře, který do Číny ročně dodá 38 miliard krychlových metrů plynu. S jeho druhou větví ale Čína váhá, protože chce nakupovat zkapalněný plyn a těžit vlastní.

Peking také razantně prosazuje své zájmy. Po zavedení západních sankcí odmítl například poskytnout Rusku levné úvěry. Objem obchodní spolupráce ještě nedosáhl úrovně před krizí v roce 2008, loni činil 66 miliard dolarů. Podle Si Ťin-pchinga letos mohlo jít o 80 miliard dolarů.

Si Ťin-pching dostal nejvyšší státní vyznamenání

Si Ťin-pching se za čtyři roky ve své funkci setkal s Putinem už více než dvacetkrát. Vztahy mezi Moskvou a Pekingem povařuje čínský prezident za nejlepší fázi dosavadního rozvoje.

„Navzdory měnící se celosvětové situaci naše rozhodnutí rozvíjet rusko-čínské vztahy a důvěra v ně zůstává neochvějná," řekl čínský prezident na společném setkání s Putinem a podnikateli.

Si Ťin-pching od Putina obdržel nejvyšší ruské státní vyznamenání Řád svatého apoštola Ondřeje | Zdroj: Reuters

Čínský prezident označil podobu nynějších vzájemných vztahů za výsledek dlouhodobé společné práce. „Jak zní rčení, že čím více lidí hodí dřevo do ohně, tím jasnější plameny budou," dodal.

Si Ťin-pching zároveň od Putina během ceremonie v Kremlu obdržel za „vynikající službu ruskému a čínskému lidu" nejvyšší ruské státní vyznamenání, a to Řád svatého apoštola Ondřeje.

„Tímto oceněním Rusko uznává váš mimořádný příspěvek k rozvoji všeobecného partnerství a strategické spolupráce mezi našimi zeměmi," řekl Putin. Dodal, že Si Ťin-pching vždy prosazoval spolupráci založenou na rovnosti, vzájemné důvěře, otevřenosti a respektu k zájmům obou států.

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching na jednání v Moskvě | Zdroj: Reuters

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin na jednání v Moskvě | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme