Putin: Americká operace v Afghánistánu přiměřená

Ruský prezident Vladimir Putin označil operace Spojených států v Afghánistánu za přiměřené a adekvátní. Stalo se tak po jeho setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem v závěru konference Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří v Šanghaji. Putinův postoje pak zhodnotil americký prezident, který prohlásil, že Rusko převzalo úplnou a odpovědnou roli v mezinárodní protiteroristické koalici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidenti Ruska, USA a Číny v Šanghaji | Zdroj: ČTK

Téma boje s terorismem bylo vedle diskuze o novém bezpečnostním uspořádání světa hlavním bodem rozhovorů Putina s Bushem v Šanghaji. Po demonstraci shody na dění v Afghánistánu prezidenti oznámili také určitý pokrok v jednání o budoucnosti smlouvy o nerozmísťování systému raketové obrany ABM, kterou Spojené státy považují za zastaralou. Washington usiluje o vybudování národního systému protiraketové obrany a uvažuje, že od této smlouvy odstoupí. Moskva s tím ale nesouhlasí, podle ní by to vedlo k ohrožení jaderné rovnováhy ve světě. Podle Vladimira Putina Moskva i Washington přinejmenším chápou, že se i s ohledem na národní zájmy obou států mohou dohodnout.

V Šanghaji mělo dojít také k dohodě o značném omezení jaderných zbraní, konkrétní údaje ale zatím nejsou známy. Podrobněji chtějí o snižování počtu jaderných zbraní a o americké obranné politice diskutovat příští měsíc na schůzce v americkém Texasu, uvedl Putin.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme