Putin si jednou vyhodnotí, že válka proti Ukrajině není v zájmu Rusů, míní Biden

Válka Ruska proti Ukrajině se nemůže táhnout roky, mimo jiné proto, že Rusko na to nemá prostředky, myslí si americký prezident Joe Biden. Po jednání v Helsinkách ve čtvrtek také uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin jednou dospěje k závěru, že válka není v politickém ani ekonomickém zájmu Ruska. Scénář, že by se šéf Kremlu uchýlil k použití jaderných zbraní, označil Biden za nerealistický.

Sledovali jsme online Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden

Joe Biden | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Myslím si, že... prezident Putin se nakonec rozhodne, že to není v zájmu Ruska, ekonomickém, politickém či jiném, pokračovat v téhle válce,“ řekl šéf Bílého domu na společné tiskové konferenci s finským protějškem Saulim Niinistöm.

„Nemyslím si, že válka může přetrvávat roky,“ uvedl v době, kdy plnohodnotná ruská invaze do sousední země trvá skoro půldruhého roku. Rusko podle Bidena nemá prostředky na to, aby „válku udržovalo navěky“.

Americký prezident ve finské metropoli jednal s lídry severských zemí poté, co v úterý a ve středu společně se spojenci na summitu NATO přislíbil Ukrajině dlouhodobou podporu její armády a bezpečnostního aparátu. Ukrajinci se mezitím na východě a jihu své země snaží prolamovat obranné linie ruských okupantů, zatímco vedení ruské armády zažívá personální otřesy v návaznosti na vzpouru oligarchy Jevgenije Prigožina a jeho žoldnéřů.

Reportérka televize CNN se Bidena zeptala, zda se v tomto kontextu neobává „drastičtějších věcí“ v Putinově podání, včetně použití jaderných zbraní. "Nemyslím si, že by zde byla jakákoli reálná možnost... že by Putin použil jaderné zbraně," odpověděl. Zbytek světa podle prezidenta USA Moskvu před takovým postupem varuje.

ara, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme