Konec obchodování USA s Donbasem: Biden podepsal exekutivní příkaz, který to Američanům zakazuje
Bílý dům oznámil, že prezident Joe Biden podepsal exekutivní příkaz, který Američanům zakazuje investovat nebo obchodovat v separatistických regionech na východě Ukrajiny. Jejich nezávislost v pondělí uznal ruský prezident Vladimir Putin a řada západních zemí včetně USA toto rozhodnutí odmítá jako porušení mezinárodního práva.
Ohlášený americký krok nespadá mezi sankce připravované pro případ ruského vpádu na Ukrajinu. Bidenova kancelář již dříve avizovala, že chystá ještě další odvetné akce. Nařízení Američanům zakazuje nové investice v Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice a přímý i nepřímý dovoz jakéhokoli zboží, služeb nebo technologií z východu Ukrajiny.
Příkaz také umožňuje uvalení sankcí na jakoukoli osobu odhodlanou operovat v těchto částech Ukrajiny. Americká vláda očekává, že Rusko brzy uvede do praxe své pondělní rozhodnutí vyslat do povstaleckých republik svá vojska.
„Stát by se tak mělo ještě tuto noc, ráno nebo v příštích dnech,“ řekl stanici CNN zástupce poradce pro národní bezpečnost Jonathan Finer. Některá média mezitím již s odvoláním na očité svědky v noci na úterý oznámila, že ruské jednotky se blíží k takzvané linii dotyku, která v Donbasu odděluje povstalce od ukrajinských vládních sil.
Finer odmítl sdělit, zda Washington ohlášenou „mírovou misi“ v Donbasu považuje za invazi ruských vojsk na Ukrajinu, kterou dříve hrozil potrestat masivními sankcemi. Podotkl, že Moskva toto území okupuje de facto již od roku 2014.
Agentura Bloomberg informovala, že všichni zbývající zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí dostali v souvislosti s prohlubující se krizí příkaz opustit Ukrajinu. „Velvyslanectví se již dříve přestěhovalo z Kyjeva do západního Lvova. Nyní se přesouvá do Polska,“ napsala na twitteru korespondentka Bloomberg Jennifer Jacobsová, která se věnuje zpravodajství z Bílého domu.