Putin dal vystavět přepychovou nemocnici, ale jen pro vyvolené pacienty

V ruské televizní debatě na otázku mladého lékaře, proč tolik prominentů vyhledává doktory v zahraničí včetně samotného prezidenta, Vladimír Putin odpověděl, že to nedělá. Ruský prezident řekl, že využívá pouze služeb Ústřední nemocnice, obřího zdravotnického komplexu na okraji Moskvy. Citovala ho agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Ústřední nemocnici využívala už sovětská nomenklatura. Léčili se tam Leonid Brežněv i Michail Gorbačov a Boris Jelcin se tam zotavoval z pětinásobného bypassu. Putin nicméně přiznal, že problém s domácím zdravotnictvím existuje. Řada nemocnic, včetně těch nejlepších, neodvádí práci a kvalitu, jakou by od nich člověk očekával.

Putinova administrativa zadala Ústřední nemocnici za úkol vytvoření nového střediska, které bude ovšem sloužit výhradně nejmocnějším lidem v zemi.

Ústřední nemocnice v Moskvě v Rusku | Foto: Reuters

Zdroj obeznámený s plány řekl, že třípatrový komplex vznikne pro Putina a jeho věrné. Stavba prý přijde v přepočtu na půl miliardy korun. Do toho ale nejsou zahrnuty náklady na vnitřní vybavení.

Podle agentury Reuters tento projekt přichází v situaci, kdy výdaje na státní zdravotnictví sice stále rostou, ale málo na to, aby udržely krok s inflací. Kreml v písemné odpovědi na dotazy uvedl, že nový komplex budou využívat stovky státních úředníků, nikoli pouze prezident a premiér. Samotná nemocnice na dotazy nereagovala.

Na 61 lidí se v Rusku otrávilo methanolem. Kvůli pití přípravku do koupele

Číst článek

Obrovský pokoj pro jednoho pacienta

Pokoj pro VIP pacienty bude mít 200 metrů čtverečních, což je třikrát více než průměrný ruský byt. Za potřebou zařídit domácí špičkové středisko pro prominenty doma stojí především protiruské sankce.

Sankce společně s cestovními zákazy postihly mnoho vlivných, a tak chtějí mít doma, to, za čím dříve jezdili na Západ.

Mimo záznam to potvrdili dva lékaři. Putin a jeho nejbližší se navíc dostávají do věku, v němž je statisticky stále pravděpodobnější, že onemocní a budou potřebovat nadstandardní péči.

Chodby mezi budovami Ústřední nemocnice v Moskvě v Rusku | Foto: Reuters

Agentura Reuters zdůrazňuje, že nemá sebemenší signály o tom, že by byl čtyřiašedesátiletý Putin nějak nemocen. Jestliže ale zůstane v Kremlu až do roku 2024, jak mu dovoluje ústava, bude mu jednasedmdesát.

Průměrný věk prominentů, na něž byly uvaleny sankce kvůli anexi Krymu a bojům na Donbasu, je přitom zhruba 64 let.

Sovětský svaz měl k dispozici modernější zařízení

Za sovětských časů na ústřední klinice působili nejlepší odborníci a měli k dispozici zdaleka nejmodernější zařízení. Primář z let 1995 až 2004 Alexandr Nikolajev říká, že sovětské nomenklaturní kádry žily v průměru o dvacet let déle než běžná populace. „Měli dokonalou péči,“ říká Nikolajev.

S rozpadem Sovětského svazu se ale zhroutilo i státní zdravotnictví a dokonce i úroveň péče v Ústřední nemocnici. Někteří lékaři pod podmínkou anonymity sdělili, že problémy jsou tam s kvalitou lékařské péče i s vybavením.

Oligarchové a další vlivní Rusové proto cestují do zahraničí, anebo využívají soukromých ruských klinik.

Reportér Reuters se na jednu z nich loni v listopadu dostal. Narazil tam na spoustu ozbrojených bodyguardů, kteří čekali u drahých limuzín na své šéfy.

Moskevská Ústřední nemocnice | Foto: Reuters

Zdroje z ruské vlády ovšem uvedly, že problémem těchto nestátních zařízení je bezpečnost. Nový blok v Ústřední nemocnici bude mít naproti tomu státní ochranu a prezidentské i vládní oddělení. Do prezidentského okruhu náleží ještě ruský premiér, ministr obrany a náčelník generálního štábu. Další může prezident připojit pouze zvláštním dekretem. Vládní okruh zahrnuje především ministry a šéfy státních úřadů. Plány nového bloku by měly být hotové ještě letos a budova bude dokončena v roce 2020.

Kreml v posledních letech výrazně navýšil financování péče o elitu. V roce 2012 šlo na stavbu či opravy nemocnic pro „vyvolené“ pět miliard rublů. Loni už to ale bylo více než 15 miliard, což je růst o více než 200 procent.

Ve stejném období rostly investice do státního zdravotnictví pro řadové občany jen o necelých 33 procent. Inflace přitom v Rusku dosahuje až padesáti procent.

Ruské zdravotnictví se zcela nepokrytě vrací k dvourychlostnímu systému ze sovětských dob, píše agentura Reuters.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme