Putin děsí své sousedy k smrti, prohlásil Obama na setkání s americkými byznysmeny

Ruský prezident Vladimir Putin podle Bílého domu děsí sousední státy k smrti. Americký prezident Barack Obama se do Putina opřel na pravidelném setkání s řediteli velkých amerických firem. Zmínil se i o boji s Islámským státem a mluvil také o Číně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

Hlavním tématem kulatého stolu s byznysmeny byla americká ekonomika. I tamní podnikatele ovlivňují mezinárodní sankce proti Rusku, proto byla řeč i o Vladimiru Putinovi.

Obama o něm prohlásil, že do ruské politiky zavádí nacionalistický a zpátečnický přístup. Americký prezident si naopak pochvaloval spolupráci s Putinovým předchůdcem Dmitrijem Medvěděvem.

Moskva podle Obamy nezmění svou zahraniční politiku, dokud plně nepocítí důsledky sankcí na ruské hospodářství.

Na to má vliv i oslabující kurz rublu. Ruská centrální banka už na jeho ochranu musela vydat v přepočtu přes 15 miliard korun. Oficiálně jde o první intervence od zavedení plovoucího kurzu rublu 10. listopadu. Rubl ale dál čelí útokům spekulantů a reaguje na pokles cen ropy.

„Do nového roku budeme asi svědky dalších výkyvů, v prvním kvartálu příštího roku by se situace měla stabilizovat,“ odhaduje analytik Igor Juškov.

Američtí byznysmeni na schůzce s prezidentem Obamou | Foto: Reuters

Obama se také krátce zmínil o boji s organizací Islámský stát (IS). Vyjádřil přesvědčení, že koalice v čele s USA dokáže IS porazit v Iráku, ale v Sýrii jde podle něj o širší a komplikovanější problém.

Americký prezident mluvil i o Číně, jejíž prezident Si Ťin-pching si prý upevnil moc rychleji než jakýkoli čínský vůdce v posledních desetiletích. Jeho vzestup se prý dá srovnat se vzestupem Teng Siao-pchinga, který vedl Čínu v letech 1978 až 1992.

Martin Dorazín, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme