Putin dosadil své spojence na vysoká místa ve vládě

Ruský prezident Vladimír Putin dnes udělal významné změny ve vládě a také ve své administrativě. Tu nově povede bývalý guvernér jednoho ze sibiřských regionů Sergej Sobjanin. Putin totiž chce mít kontrolu nad přírodním bohatstvím Sibiře. Podle analytiků se dnešní rošádou připravuje na prezidentské volby v roce 2008, kdy mu končí druhé volební období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Foto: OSN

Nejzásadnější změnou je jmenování Dmitrije Medveděva prvním vicepremiérem. Ruský prezident tak dosadil svého nejbližšího spolupracovníka na druhé nejvyšší místo ve vládě.

Druhým místopředsedou kabinetu se stane ministr obrany Sergej Ivanov, další Putinův spojenec. Ministerský post si přitom ponechá. Cílem tohoto kroku je podle Putina podpořit úsilí o zkvalitnění ruských ozbrojených sil.

Opoziční politici považují dnešní změny ve vládě za přípravu Vladimira Putina na volby v roce 2008. Ruská ústava brání Putinovi usilovat o prezidentský úřad v těchto volbách potřetí po sobě. Množí se spekulace, že prezident se v této souvislosti snaží o zviditelnění Ivanova a Medveděva.

Některá ruská média jakoby to tušila, přinesla dnes shodou okolností analýzu britských konzultantů ze společnosti Control Risk Group. Ti předpokládají, že Putin si co nejdříve vybere svého následníka trůnu, který pak během roku nahradí ve vládě premiéra Michaila Fratkova a poté se může stát i prezidentem.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme