Shoda mezi Putinem a Erdoganem: uznání Jeruzaléma destabilizuje Blízký východ

Putin a Erdogan se shodli na tom, že Trumpovo rozhodnutí uznat Jeruzalém za metropoli Izraele destabilizuje situaci na Blízkém východě.

Ankara/Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin a Erdogan se shodli na tom, že Trumpovo rozhodnutí uznat Jeruzalém za metropoli Izraele destabilizuje situaci na Blízkém východě | Zdroj: Reuters

Rusko a Turecko se shodují v tom, že rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako metropoli Izraele vede k destabilizaci situace na Blízkém východě. Prohlásil to v pondělí ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci, kterou uspořádal společně se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře.

Palestinec v centru Jeruzaléma pobodal izraelského strážce, policie útok označila za teroristický čin

Číst článek

Turecký prezident potvrdil, že v otázce Jeruzaléma a posledních kroků Spojených států sdílejí obě země stejný názor. Dodal, že oba prezidenti budou nadále v úzkém kontaktu ohledně vývoje situace.

Kontraproduktivní kroky

Už při pondělní návštěvě Káhiry Putin řekl, že „všechny kroky, které předcházejí možnou dohodu mezi Izraelem a Palestinci, jsou kontraproduktivní a destabilizující.“ Ruský prezident zároveň vyzval k „okamžitému obnovení přímých izraelsko-palestinských rozhovorů o všech sporných otázkách, včetně statusu Jeruzaléma“, uvedla podle oficiálního simultánního překladu z ruštiny do arabštiny agentura AFP.

Muslimové kvůli Jeruzalému protestují v ulicích. USA vidí jako moderního faraona a utlačovatele

Číst článek

Rozhodnutí Donalda Trumpa o jednostranném uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele kritizovalo mezinárodní společenství, zejména arabské země, kde vypukla série protestů. Od středy si střety na palestinských územích vyžádaly životy čtyř Palestinců a více než tisícovku zraněných.

Zničení Izraele

Íránský ministr obrany Amír Hátamí v pondělí řekl, že Trumpův krok urychlí zničení Izraele a dvojnásobně posílí jednotu muslimů. Šéf generálního štábu íránské armády označil Trumpovo rozhodnutí za hloupé. Podle něj to lze brát jako začátek nového palestinského povstání.

Putin v Turecku završil pondělní bleskovou cestu, kterou zahájil v Sýrii a v níž pokračoval přes Egypt. V Sýrii ohlásil počátek stahování ruských sil v zemi, kde pomohly v tamější občanské válce udržet režim prezidenta Bašára Asada. V Egyptě pak obě země uzavřely významnou dohodu, podle níž Rusko vybuduje v této africké zemi první jadernou elektrárnu. Putinova návštěva v Turecku pak byla příležitostí k doladění dohody o ruské dodávce obranného raketového systému S-400.

Erdogan řekl, že turečtí a ruští činitelé se sejdou v nadcházejícím týdnu k "finalizaci" příslušné dohody. Státní korporace Rostech, sdružující ruské zbrojovky, v listopadu uvedla, že Turecko zaplatí za systém S-400 více než dvě miliardy dolarů (asi 44 miliard Kč). 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme