Putin: Íránský jaderný program slouží k mírovým účelům

Ruský prezident Vladimír Putin nezpochybňuje íránský jaderný program. Je přesvědčený o tom, že slouží k mírovým účelům. A tak zatímco Spojené státy v poslední době podezírají Írán z výroby jaderných zbraní, Rusko je naopak připraveno posílit spolupráci s Teheránem v oblasti jaderné energetiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin a šéf íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti | Zdroj: ČTK

Írán jaderné zbraně nevyvíjí, myslí si ruský prezident Putin. Utvrzují ho v tom poslední kroky Íránu. Proto chce Rusko i nadále pokračovat ve spolupráci s Teheránem ve všech oblastech, a tedy i v mírovém využití jaderné energetiky. Díky Moskvě postavil Írán například jaderný reaktor v Bušehru. Spojené státy se ale obávají, že by mohla tato elektrárna sloužit k vývoji jaderného arzenálu. To ale íránská strana kategoricky vyvrací a s Ruskem jedná o dodávkách jaderného paliva. Vyhořelý materiá by pak Rusko odebíralo zpět.

Vladimir Putin je přesvědčený o tom, že Írán bude ve vztahu k Rusku a světovému společenství dodržovat všechny mezinárodní dohody. Ruský prezident také potvrdil, že plánuje návštěvu Íránu. Ostatně už loni v říjnu o této možnosti jednal přímo v Teheránu šéf ruské diplomacie Lavrov. Kdy se uskuteční, to není zatím jasné.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme