Putin kritizuje americký zákon trestající potlačování lidských práv

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy se zhoršují. V Moskvě to prohlásil ruský prezident Vladimír Putin. Podle jeho slov k tomu přispěl nový americký zákon zavádějící sankce pro ruské úředníky, kteří porušují lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kritizovat se zahraničím nenecháme, vzkázal Putin Američanům

Takzvaný Magnitského zákon se stal prakticky hlavním tématem čtyři a půl hodiny trvajícího vystoupení šéfa Kremlu.

Kontroverzním zákonem američtí zákonodárci reagovali na případ Sergeje Magnitského, ruského právníka, který zemřel kvůli odhalení korupce v ruském vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Putinovu konferenci komentovala zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová

K tématu Magnitského zákona se Putin během projevu vracel několikrát.

„Během konference zazněla tato otázka nejméně osmkrát, takže je vidět, že ruskou veřejnost tato věc trápí,“ vysvětluje zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Lenka Kabrhelová.

Putin podle jejích slov dal najevo, že se Rusko cítí ukřivděně kvůli postupu Spojených států.

Ruský prezident v projevu, který přenášely ruské televize, vyjádřil podporu odvetnému zákonu, který navrhli ruští poslanci a který zakazuje adopci ruských dětí do Spojených států. Údajně kvůli několika případům, kdy noví rodiče zneužívali adoptované děti.

Zákon, který prošel v ruské Dumě druhým čtením a na jehož základě ruské děti mají přijít o možnost najít náhradní domov nejen ve Spojených státech ale i v Evropě, vyvolal v Rusku pobouření.

Jeden z novinářů, kteří pokládali otázky během tiskové konference, označil normu za drakonickou. Předtím ji kritizovalo i několik ruských ministrů.

Kritizovat se nenecháme, vzkázal Putin

Putinovi se zdá americké poučování ohledně lidských práv "zvláštní". Američanům připomněl například problematickou věznici Abú Ghrajb v Iráku nebo Guantánamo na Kubě, kde jsou drženi lidé podezřelí z terorismu. Podle něj by bylo nepředstavitelné, kdyby podobné věznice provozovali Rusové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo 6 Libor Dvořák zhodnotil Putinovo vystoupení a podrobněji vysvětlil okolnosti kolem Magnitského

Putin potvrdil, že jeho země neustoupí od podpory gruzínských separatistických území Abcházie a Jižní Osetie. K Sýrii Putin prohlásil, že jeho hlavní starostí je osud země, nikoli osud prezidenta Bašára Asada.

„Dnešní dosti útočný tón byl také iniciován tím, že nedávné poselství o stavu Ruské federace, které přednesl před oběma komorami parlamentu a hosty, bylo hodnoceno jako poněkud nudné a málo dynamické. Putin si dnes zřejmě dal záležet, aby tento nepříznivý dojem smazal,“ míní odborník na ruské dění a komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák.

Audienci s novináři využil Putin i k tomu, aby je ujistil o tom, že je v dobré kondici. O jeho zdravotních problémech se totiž v posledních dnech hodně spekulovalo. Podle něj však spekulace o jeho zdraví slouží jeho politickým konkurentům.

„Je samozřejmé, že se snaží ze všech sil tyto fámy rozptýlit. Což je ovšem velmi těžké, protože je pravda, že od zářijového summitu APEC ve Vladivostoku ho téměř nebylo vidět, mluvilo se nějakém zranění ze sportu,“ připomíná komentátor.

Pavel Polák, Veronika Sedláčková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme