Mobilizace v Rusku neskončí, dokud nevydá Putin dekret. Prezident to v plánu nemá, varuje právník

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 28. října oznámil, že cíle mobilizace byly splněny. O pár dní později pak Vladimir Putin prohlásil, že částečná mobilizace byla ukončena. Ruský prezident tehdy dodal, že probere s právníky možnosti demobilizačního dekretu, který by povolávání mužů do armády oficiálně ukončil. Kreml se ale teď začíná odvolávat na právní názory, podle kterých takový dokument nutný není.

SVĚT VE 20 MINUTÁCH Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští záložníci se scházejí na shromaždišti v průběhu částečné mobilizace vojáků ve městě Volžskij ve Volgogradské oblasti v Rusku

Ačkoli by „demobilizační“ dekret mohl snížit napětí v ruské společnosti, Putin podle Čikova zjevně nemá v úmyslu takový rozkaz podepsat | Zdroj: Reuters

Obhájci lidských práv se tak podle nezávislého ruského webu Meduza obávají, že Putinův mobilizační dekret je tak stále platný.

Wagnerova skupina přichází na Ukrajině podle odhadů o stovky žoldáků, padlých je až tisíc

Číst článek

Tiskový mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že k ukončení částečné mobilizace není zapotřebí žádný prezidentský dekret. „Máme k tomu jasné stanovisko Státního právního ředitelství kanceláře prezidenta. V souladu s tím je částečná mobilizace ukončena. Tečka,“ uvedl Peskov na tiskové konferenci.

Novináři se na brífinku snažili připomenout předešlé Putinovy výroky o tom, že k legálnímu ukončení mobilizace by mohl být nutný další dekret. „Informujeme vás,“ reagoval na dotazy novinářů suše Peskov.

Na doplňující otázku, zda hrozí nové kolo odvodů do armádních vojsk na Ukrajinu, mluvčí odpověděl, že výnos z 21. září stanovil cíl odvést „do tří set tisíc osob; tento výnos byl tedy splněn“, dodal mluvčí Kremlu.

Cílové počty jsou utajeny

Právník a zakladatel mezinárodní skupiny pro lidská práva Agora Pavel Čikov zveřejnil právní stanovisko ke stavu současné mobilizace v Rusku. Poukazuje v něm na to, že cílový počet osob, které mají být podle dekretu odvedeny, zůstává utajen.

‚Jeden za všechny a všichni za jednoho.‘ Mobilizovaní Rusové se vzbouřili kvůli chybějícím výplatám

Číst článek

Meduza s odkazem na Čikova píše, že počet 300 tisíc osob, který zmiňují tiskové zprávy ministerstva obrany, není právně závazný. Některé zdroje uvádějí, že v utajovaném paragrafu mobilizačního dekretu se dokonce píše až o jednom milionu dvou stech tisících odvedených.

Ruský zákoník nezná pojem „demobilizace“ jako opak „mobilizace“. Jednou vyhlášená mobilizace tak zůstává v platnosti, dokud nejsou splněny její cíle nebo dokud nezmizí vojenská hrozba, kvůli které byla vyhlášena. Vzhledem k tomu že Putinova takzvaná „speciální operace“ pokračuje a cílový počet branců zůstává de iure neznámý, je předčasné mluvit o podmínkách možné „demobilizace“, tvrdí právník Čikov.

Ačkoli by „demobilizační“ dekret mohl snížit napětí v ruské společnosti, Putin podle Čikova zjevně nemá v úmyslu takový rozkaz podepsat, uzavírá nezávislý ruský server Meduza.

Ondřej Čížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme