Putinova mobilizace podle šéfa NATO svědčí o tom, že se válka nevyvíjí podle plánu Kremlu

Proslov, v němž ruský prezident Vladimir Putin mimo jiné vyhlásil mobilizaci, je eskalací ruské války na Ukrajině, ale nebyl překvapením. V rozhovoru s agenturou Reuters to ve středu řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Putinova řeč podle něj ukazuje, že válka se nevyvíjí podle plánu šéfa Kremlu. Ten se podle Stoltenberga na Ukrajině přepočítal a udělal velkou chybu.

Tento článek je více než rok starý.

New York (Aktualizováno: 16:39 21. 9. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

Více vojáků bude podle Stoltenberga znamenat vystupňování konfliktu na Ukrajině. Ruské jednotky jsou však podle něj špatně vyzbrojeny a chybí jim náležité velení a řízení.

Putin ve svém ranním projevu vyhlásil mobilizaci, která by se mohla týkat až 300 000 rezervistů, a podpořil plán připojit části Ukrajiny k Rusku. Západu také naznačil, že je připraven na obranu Ruska použít jaderné zbraně.

Moskva už skrytě mobilizovala dříve, říká Zelenskyj. Na plánu osvobodit Ukrajinu se podle něj nic nemění

Číst článek

Putinův proslov podle šéfa NATO představuje nebezpečnou a lehkovážnou jadernou rétoriku. Dosud však NATO nezaznamenalo změny v postoji Moskvy k použití jaderných zbraní, dodal Stoltenberg.

„Uděláme vše proto, aby v Moskvě nebyla mýlka o tom, jak přesně budeme reagovat. Samozřejmě to záleží na tom, jaký druh situace nebo jaký druh zbraní by mohli použít. Nejdůležitější je zabránit tomu, aby se to stalo, a proto se vyjadřujeme tak jasně v komunikaci s Ruskem o bezprecedentních důsledcích,“ prohlásil Stoltenberg.

NATO a spojenci Ukrajině poskytli bezprecedentní podporu, ale potřebují doplnit své arzenály. Jsou proto v těsném dialogu s obranným průmyslem o urychlení výroby zbraní a munice, zdůraznil šéf aliance.

Stoltenberg rovněž vyjádřil naději, že válka na Ukrajině skončí u jednacího stolu, ale Kyjev potřebuje přijatelný výsledek. Aliance se musí připravit na to, že se s Putinem bude potýkat ještě dlouho, upozornil generální tajemník.

Neutrální Čína

Stoltenberg se ve středečním rozhovoru vyjádřil také k postoji Číny, která si ohledně ruské agrese zachovává neutralitu. Podle Stoltenberga ale spolupráce Číny s Moskvou od zahájení ruské invaze na Ukrajinu a čínské komentáře proti rozšíření NATO ukazují, proč by západní obranná aliance měla i Peking považovat za bezpečnostní hrozbu.

„Abych to shrnul, to jen zvyšuje význam toho, aby spojenci NATO stáli při sobě a uvědomili si, že Čína je součástí bezpečnostních výzev, kterým musíme čelit dnes i v budoucnu,“ řekl šéf Severoatlantické aliance. V rozhovoru podle Reuters také upozornil na „nátlakové jednání“ Číny v Jihočínském moři a vůči svým sousedům i na „způsob, jakým porušuje základní lidská práva“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme