Putin na osobní pozvání královny přiletěl do Londýna

Po téměř 130 letech vstoupil na britské ostrovy nejvyšší představitel Ruska. Prezident Vladimir Putin přiletěl do Londýna na oficiální návštěvu, k níž ho pozvala královna Alžběta II. Jeho cesta je považována za historickou; jedná se o první návštěvu hlavy ruského státu ve Spojeném království od roku 1874, kdy do Británie přicestoval car Alexandr II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna a ruský prezident | Zdroj: ČTK

Ruský prezident Putin s manželkou zahájil návštěvu v královském Pavilonu v Londýně, kde ho uvítala královna s manželem. Nechyběla tradiční přehlídka gardy a následovala jízda kočáry do Buckinghamského paláce.

Nejen dvoustranné vztahy, které jsou jak podle Vladimira Putina, tak i premiéra Tonyho Blaira na neobyčejně dobré úrovni, ale také situace v Iráku, problém Íránu a Severní Koreje i Blízkého východu - i to budou témata jednání ruského prezidenta v Británii. Mezi oběma politiky sice leží nejeden stín, kromě různých názorů na iráckou krizi například údajné Putinovy posměšné výroky na Blairovu adresu při diskusích o Iráku, ale pobyt osobního hosta královny Alžběty II. na ostrovech podle všeho tyto problémy překoná.

Ruská média připomínají, že tato návštěva prezidenta Putina bude letošní jedinou oficiální na pozvání britské panovnice a navíc, že právě letos se naplňuje 450 let od navázání prvních diplomatických styků mezi Británií a Ruskem.

Petr Voldán, Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme