Putin napsal Trumpovi vánoční dopis. Chce posunout spolupráci na novou úroveň

Ruský prezident Vladimir Putin napsal dopis nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ve vánočním psaní se vyslovil pro zlepšení rusko-amerických vztahů. Chce také posílit vzájemnou spolupráci na mezinárodní scéně na kvalitativně novou úroveň v zájmu světové bezpečnosti a stability.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin na návštěvě jedné z moskevských volebních místností. | Zdroj: Reuters

Dopis, který má datum 15. prosince, v pátek zveřejnil Trumpův tým. „Prosím přijměte mé nejvřelejší přání k Vánocům a do nového roku,“ napsal v úvodu ruský prezident Vladimir Putin.

Následně vyjádřil naději ve zlepšení bilaterálních vztahů. Nastupující americký prezident Donald Trump označil tyto myšlenky ruského prezidenta Vladimira Putina za naprosto správné. Doufá, že se jimi obě strany budou řídit a nebudou se muset ubírat jinou cestou.

Rusko modernizuje své jaderné prostředky, oznámil Vladimir Putin

Číst článek

Spojené státy a Rusko se v těchto dnech dohadují ohledně posílení jaderného arzenálu. Trump ve čtvrtek na sociální síti Twitter napsal, že je nutné výrazně posílit a rozšířit jaderný arzenál země.

„Spojené státy musí výrazně posílit a rozšířit svůj jaderný arzenál, dokud svět ohledně jaderných bomb nepřijde k rozumu,“ napsal Trump. Dosavadní politika USA vedla přitom spíše k jadernému odzbrojování.

Putin na jeho slova v pátek zareagoval oznámením, že Rusko své strategické jaderné prostředky výrazně modernizuje. Zopakoval také, že Rusko je silnější než jakýkoli potenciální nepřítel.

Donald Trump | Foto: Reuters

Trumpův mluvčí Sean Spicer v několika televizních interview v pátek uvedl, že se závody ve zbrojení konat nebudou, protože příští prezident zajistí, že ostatní země vlastnící jaderné zbraně, jako je Čína nebo Rusko, nebudou jejich kapacitu zvyšovat.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov pak také v pátek popřel, že by Rusko usilovalo o rozpoutání závodů ve zbrojení.

Putin napsal Trumpovi vánoční dopis. Chce posunout spolupráci obou zemí na novou úroveň | Foto: Reprofoto

ČTK, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme