Putin nečekaně navštívil Sýrii. Při setkání s Asadem nařídil stažení ruských sil ze země

Šéf Kremlu během návštěvy mimo jiné prohlásil, že syrští a ruští vojáci dokázali za zhruba dva roky zničit mezinárodní teroristickou organizaci Islámský stát. Rusko si nicméně i po stažení podstatné části ozbrojených sil ze Sýrie v zemi ponechá leteckou základnu Hmejmím a námořní komplex v Tartúsu.

Hmeymim (Sýrie) (Aktualizováno: 13:05 11. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský letoun shazuje bomby na cíle takzvaného státu na severovýchodě Sýrie (archivní foto) | Zdroj: Reuters

„Pokud se teroristé vzchopí, Rusko na ně udeří tak, že to ještě neviděli,“ dodal Putin a poděkoval vojákům, kteří plní bojové úkoly v Sýrii. Vyslovil také soustrast rodinám těch, kteří zahynuli, a uvedl, že jejich smrt nebyla zbytečná.

Vladimir Putin, který má v pondělí na programu jednání v Egyptě a Turecku, přicestoval na leteckou základnu Hmejmím v syrské provincii Latákíja, kterou v boji proti radikálům využívají ruské ozbrojené síly.

Spolu s ním základnu navštívil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Agentura AP poznamenala, že šéf Kremlu veřejně vykonal neohlášenou návštěvu v době, kdy syrská armáda s ruskou leteckou podporou ovládla většinu syrského území.

Až 10 tisíc ruských vojáků v Sýrii

Ruské jednotky působí v zemi zmítané vleklou občanskou válkou od září 2015, a to právě na základě žádosti vlády v Damašku.

Letouny, ale i pozemní jednotky se zapojily do bojů nejen s protivládními povstalci, ale i s radikály z takzvaného Islámského státu. Vojáci mimo jiné pomohli z rukou islamistů osvobodit historické město Palmýra.

S ohledem na příznivý vývoj v tažení proti teroristům z Islámského státu v Sýrii se postupné stahování ruských vojáků ze země očekávalo.

Na konci listopadu náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov řekl, že zásadní snížení početního stavu ruských vojáků v Sýrii se může odehrát ještě před koncem roku.

Rusko má podle různých odhadů v Sýrii 4000 až 10 tisíc vojáků.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme