Putin nečekaně navštívil Sýrii. Při setkání s Asadem nařídil stažení ruských sil ze země

Šéf Kremlu během návštěvy mimo jiné prohlásil, že syrští a ruští vojáci dokázali za zhruba dva roky zničit mezinárodní teroristickou organizaci Islámský stát. Rusko si nicméně i po stažení podstatné části ozbrojených sil ze Sýrie v zemi ponechá leteckou základnu Hmejmím a námořní komplex v Tartúsu.

Hmeymim (Sýrie) (Aktualizováno: 13:05 11. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský letoun shazuje bomby na cíle takzvaného státu na severovýchodě Sýrie (archivní foto) | Zdroj: Reuters

„Pokud se teroristé vzchopí, Rusko na ně udeří tak, že to ještě neviděli,“ dodal Putin a poděkoval vojákům, kteří plní bojové úkoly v Sýrii. Vyslovil také soustrast rodinám těch, kteří zahynuli, a uvedl, že jejich smrt nebyla zbytečná.

Vladimir Putin, který má v pondělí na programu jednání v Egyptě a Turecku, přicestoval na leteckou základnu Hmejmím v syrské provincii Latákíja, kterou v boji proti radikálům využívají ruské ozbrojené síly.

Spolu s ním základnu navštívil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Agentura AP poznamenala, že šéf Kremlu veřejně vykonal neohlášenou návštěvu v době, kdy syrská armáda s ruskou leteckou podporou ovládla většinu syrského území.

Až 10 tisíc ruských vojáků v Sýrii

Ruské jednotky působí v zemi zmítané vleklou občanskou válkou od září 2015, a to právě na základě žádosti vlády v Damašku.

Letouny, ale i pozemní jednotky se zapojily do bojů nejen s protivládními povstalci, ale i s radikály z takzvaného Islámského státu. Vojáci mimo jiné pomohli z rukou islamistů osvobodit historické město Palmýra.

S ohledem na příznivý vývoj v tažení proti teroristům z Islámského státu v Sýrii se postupné stahování ruských vojáků ze země očekávalo.

Na konci listopadu náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov řekl, že zásadní snížení početního stavu ruských vojáků v Sýrii se může odehrát ještě před koncem roku.

Rusko má podle různých odhadů v Sýrii 4000 až 10 tisíc vojáků.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme