Putin podepsal nový zákon. Vyřadí z voleb členy organizací, které soud označí za extremistické

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který znemožňuje kandidovat ve volbách členům a sponzorům organizací prohlášených v zemi za extremistické či teroristické. Opozice zákon považuje za prostředek, který ji má neutralizovat před zářijovými volbami do parlamentu, uvedla v pátek agentura AFP. Norma podle kritiků Kremlu míří zejména na spojence vězněného opozičníka Alexeje Navalného.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Sputnik/Alexei Druzhinin/Kremlin | Zdroj: Reuters

Zákon vstupuje v platnost okamžikem jeho oficiálního zveřejnění, uvedl server Meduza. To se stalo v pátek. Znění zákona zveřejnil web, kde jsou ruské právní předpisy publikovány. Návrh zákona přijali v květnu poslanci a ve středu ho schválili senátoři.

Po boku Al-Káidy nebo Islámského státu. Rusko zařadilo Navalného štáby mezi extremisty a teroristy

Číst článek

Podle serveru Kommersant nebudou moci vedoucí pracovníci uskupení prohlášených za extremistická kandidovat ve volbách pět let, řadoví členové a ti, kteří hnutí podpořili finančně, pak tři roky. Tato doba se podle agentury TASS bude počítat ode dne rozhodnutí soudu ohledně zákazu organizace jako extremistické nebo teroristické.

Server Meduza zároveň podotkl, že zákaz kandidovat ve volbách se bude týkat lidí, kteří pracovali pro organizace v průběhu roku až tří let před verdiktem soudu.

Výkon trestu je mučením, tvrdí Navalnyj. Soud ale jeho žalobu na věznici, kde ho nenechají spát, odmítl

Číst článek

Podle Putinových kritiků úřady před blížícími se volbami do parlamentu stupňují kampaň proti opozici. Podnikají například kroky k tomu, aby postavily mimo zákon Navalného fondy a štáby. Soud v Moskvě se nyní zabývá žádostí prokuratury, aby organizace zakázal jako extremistické.

Nový zákon by se mohl dotknout několika Navalného spojenců, například právničky Navalného Fondu boje proti korupci Ljubov Sobolové, která už naznačila, že se chce v zářijových parlamentních volbách ucházet o místo v ruské dumě, upozornil server The Moscow Times. Podle agentury AFP se zákon může dotknout i desetitisíců Rusů, kteří Navalného práci podpořili dary.

Samotný Navalnyj, kterému je v pátek 45 let, si ve vězení odpykává dva a půl roku dlouhý trest kvůli porušení podmínky dřívějšího trestu za zpronevěru. On sám své věznění označuje za politicky motivované.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme