Putin nečekaně v Prištině

Ruský prezident Vladimír Putin odpoledne přijel do jihosrbské provincie Kosovo. Do Prištiny měl původně odcestovat jen ministr zahraničí Igor Ivanov. Ruský prezident Vladimír Putin při dnešní návštěvě Kosova prohlásil, že Kosovo je zdrojem nestability na Balkáně a vyzvali mezinárodní společenství, aby usilovalo o odzbrojení albánských teroristů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimír Putin při dnešní návštěvě Kosova prohlásil, že Kosovo je zdrojem nestability na Balkáně a vyzvali mezinárodní společenství, aby usilovalo o odzbrojení albánských teroristů. Vladimír Putin navrhuje uzavření nové dohody o Balkánu, která by zajišťovala stabilizaci v regionu. Komplexní přístup takového dokumentu by měl podle ruského prezidenta zaručovat základní principy mezinárodních vztahů - především uznání suverenity a územní celistvosti. V událostech v Makedonii pak vidí Vladimír Putin opakování kosovské varianty vývoje. Situaci označil při vystoupí před příslušníky ruského kontingentu mezinárodních mírových sil za nebezpečnou a upozornil například na nezbytnost zastavení přítoku financí pro ozbrojence. Putin kritizoval mimojiné i špatnou koordinaci činnosti mezinárodních institucí působících v této části Balkánu.

Ruský prezident už mezitím jednal v Bělehradu s prezidentem Vojislavem Koštunicou a s jugoslávským premiérem Zoranem Djindjičem. Shodli se na tom, že Kosovo je zdrojem nestability na Balkáně. Vyzvali proto mezinárodní společenství, aby usilovalo o odzbrojení albánských "teroristů". Vladimir Putin, který jako první ruský prezident navštívil postkomunistickou Jugoslávii, prohlásil, že Bělehrad k obnově země potřebuje pomoc mezinárodního společenství. Pokud jde o Rusko, Moskva je připravena nezbytnou pomoc poskytnout.

Bělehradská návštěva ruského prezidenta byla první cestou hlavy státu do země od vzniku srbsko-černohorské Jugoslávie. Vladimír Putin se při ní chtěl přímo na místě přesvědčit o situaci v zemi. Ve své současné balkánské politice se Moskva zasazuje za nedělitelnost státu a také o posílení role Jugoslávie při řešení krize kolem Kosova a Makedonie, kterou, jak včera prohlásil Putin, Rusko považuje za všeobecnou systémovou krizi na Balkánu.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme