Putin nemá konkurenci, shodli se uralští odboráři

Necelých pět týdnů před prezidentskými volbami v Rusku ožívá politická scéna. Opozice plánuje další protesty - koncem týdne chce do ulic znovu přivést desetitisíce nespokojených lidí žádajících politické reformy. Předvolebních akcí ale přibývá i na straně příznivců Vladimira Putina. Tisíce lidí přišly o víkendu ve městě Jekatěrinburk vyjádřit podporu úsilí současného premiéra vrátit se do Kremlu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK

Je mrazivé sobotní dopoledne a na železničním nádraží v průmyslovém uralském městě Nižnij Tagíl se hrnou do vlaku stovky lidí. Speciální souprava, která míří do 150 kilometrů vzdáleného Jekatěrinburku, je plná do posledního místa.

Důvodem podle všeho není fakt, že jízdné tu dnes nikdo nevybírá. Cestující svorně potvrzují, že do příměstské električky je svedla osoba, která už 12 let dominuje ruskému politickému životu – Vladimir Putin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová

Sergej Čebizov pracuje už 30 let v nižnětagílské továrně UralVagonZavod. Obří podnik na výrobu tanků, bojové techniky a železničních vagónů zaměstnává víc než 30 tisíc jeho spoluobčanů. Právě odsud zní ve prospěch Vladimira Putina a jeho prezidentské kandidatury nejhlasitější podpora.

„V posledních letech se toho u nás mnoho změnilo k lepšímu. Zatímco v zemi udeřila krize, u nás se jen v posledních dvou letech zdvojnásobil průměrný plat, dostali jsme nové moderní stroje, máme zakázky, můžeme nabírat nové zaměstnance,“ pochvaluje si 56letý šéf jedné z dílen Čebizov, pod kterým pracuje zhruba 220 lidí. Z jeho slov vyplývá, že mnozí mají živě v paměti 90. léta, kdy továrna fungovala ve zkráceném provozu a její zaměstnanci byli někdy i měsíce bez výplat.

„V tuhle chvíli nevidím žádného jiného kandidáta, který by byl stejně schopný, talentovaný a silný jako Putin. Je ve hvězdách, kdy se někdo nový objeví. Třeba přijde stejně nečekaně, jako před lety současný premiér. Ten teď ale nemá konkurenci,“ říká Sergej Čebizov. Stoicky ale dodává, že nic nemůže trvat věčně.

Chybějící alternativa

Pro Sergeje i jeho o pár let staršího kolegy Anatolije je ale v tuhle chvíli nejdůležitější stabilita, a pro ni je momentálně synonymem jméno premiéra Putina.

Podle 60letého Anatolije Balujeva se lidé bojí, že by s odchodem Putina přišli o jistoty, které v posledních letech získali. Komunistům a nacionalistům Anatolij nedůvěřuje, jinou konkurenci nevidí.

Podobně mluví i mnozí další cestující z odborářského vlaku, kde se po několika desítkách minut jízdy zamrzlou krajinou rozproudí živá zábava. Mnozí cítí potřebu zdůraznit, že se mítinku nazvaného „Pracující Ural za Putina“ vyrazili zúčastnit dobrovolně.

Podezření, že někteří zaměstnanci podniku možná nemuseli mít na výběr, vyvrací i mládežnický vůdce z UralStrojZavodu Andrej Lenda, který stojí v čele „Výboru za podporu Vladimira Putina“. Jeho cílem je prý ukázat, že současný premiér má mezi „pracujícím lidem Uralu“ podporu. Ta je podle mnohých zjevně reálná, stejně jako chybějící alternativa.

Otázkou ale podle kritiků je, nakolik za to může také skutečnost, že oponenti Vladimira Putina do boje o hlasy voličů prakticky nemohou promluvit, stejně jako nemají šanci organizovat své stoupence s podobnými prostředky a požehnáním úřadů jako uralští odboráři.


Zvětšit mapu

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme