Putin není spojencem Ameriky, varují Trumpa evropští politici. Jsou mezi nimi i Schwarzenberg a Vondra

Ruský prezident Vladimir Putin není bezpochyby spojencem Ameriky, píší politici střední a východní Evropy nastupujícímu prezidentovi Spojených států. Dopisem chtějí Donalda Trumpa varovat před ruskou hlavou státu. Mezi signatáři dokumentu jsou i bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a český exministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra (ODS). Informoval o tom v úterý list The Washington Post.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin při tradičním novoročním projevu | Zdroj: Reuters

„Vladimir Putin není bezpochyby ani americkým spojencem. Není ani důvěryhodným partnerem v mezinárodní politice,“ stojí podle The Washington Post v dopise adresovaném nastupujícímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi.

Rusko podle signatářů dokumentu pokračuje v destabilizaci Ukrajiny a v nelegální anexi Krymu. Bylo by proto podle nich velkou chybou zrušit současné protiruské sankce nebo souhlasit s rozdělením a podmaněním Ukrajiny.

„Mohlo by to ekonomicky destabilizovat naše východní sousedy a pomoci ke vzniku extremistickým, oligarchickým a protizápadním náladám,“ upozorňuje sedmnáct politiků především ze zemí střední a východní Evropy.

Podepsali Schwarzenberg, Vondra, Dzurinda i Sikorski

„Putin neusiluje o americkou velikost. My, jako vaši spojenci, ale ano,“ apelují signatáři dopisu na Trumpa. „Když nás Amerika v minulosti zavolala, přišli jsme. Byli jsme s vámi v Iráku. Byli jsme s vámi v Afghánistánu. Společně jsme riskovali, obětovali společně naše syny a dcery. Tohle dělá naše spojenectví mocné. Pokud zůstanou Spojené státy silné, jsme všichni silnější – společně,“ podotýkají.

Rusko se pokusilo ovlivnit volby ve více než 20 státech, tvrdí šéf amerických tajných služeb

Číst článek

„Rusko musí vidět, že když se na nás útočí, jsme silnější, nikoli slabší," stojí na závěr v dopisu sedmnácti politiků.

Kromě českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a českého exministra zahraničí a obrany Alexandra Vondry se pod psaním objevila například i jména exšéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského, bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy nebo někdejšího švédského premiéra Carla Bildta.

Trump, který se americkým prezidentem stane 20. ledna, se v minulosti často vyslovoval pro zlepšení vztahů s Ruskem. Budoucí šéf Bílého domu se netajil ani obdivem k samotnému ruskému prezidentovi Putinovi. Také ruská hlava státu po Trumpově vítězství v prezidentských volbách uvedla, že chce s novou vládou USA vést partnerský dialog.

Dopis 17 evropských politiků Donaldu Trumpovi, zdroj: The Washington Post

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme