Putin nevyloučil možnost dvoukolové prezidentské volby

Ruský premiér Vladimir Putin je podle svých slov připraven utkat se o post prezidenta ve dvou kolech volby. Takovou možnost připustil kandidát na prezidenta vůbec poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Foto: státní web Vlády ruské federace

Průzkumy veřejného mínění Putina favorizují před dalšími kandidáty i přes nedávný pokles popularity. Rusko zažilo největší protivládní protesty za poslední léta. O víkendu se oponenti znovu chystají vyjít do ulic.

Ruský premiér má sice podle analytiků namířeno k dalšímu šestiletému období v Kremlu, i on sám ale poprvé připustil, že by vítězství mohl získat až ve druhém kole prezidentské volby.

Zároveň varoval, že takový scénář může znamenat destabilizaci politické situace v zemi. Podle posledních průzkumů nezávislých i státních sociologických agentur se popularita Vladimira Putina pohybuje pod hranicí 50 procent.

Mnozí ruští obyvatelé žádají jeho odchod z čela země, kde stál uplynulých 12 let, zavedení politických reforem a umožnění konkurence. Na protest proti návratu premiéra do prezidentského křesla oponenti ve středu vyvěsili naproti Kremlu obří billboard s nápisem „Putine, odejdi.“

Lenka Kabrhelová, Matthias Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme