Putin obvinil rebely v Sýrii ze zneužívání příměří. Opozice podle Ruska opakovaně porušuje klid zbraní

Syrská armáda dodržuje příměří v zemi, zatímco tamní rebelové využívají klidu zbraní k přeskupování sil. V sobotu to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Doufá, že Spojené státy dodrží dojednané závazky ohledně Sýrie a budou jednat „transparentně". Příměří je podle Putina společným cílem Moskvy i Washingtonu a potrvá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin při návštěvě Biškeku, kde se účastní summitu Společenství nezávislých států | Zdroj: Reuters

„Vidíme mezi těmito teroristy pokusy o přeskupování, přejmenování s cílem zachovat si vojenskou kapacitu," řekl Putin podle agentury AFP.

„Co se Ruska týče, plní všechny své povinnosti," prohlásil šéf Kremlu. Při návštěvě Biškeku, kde se účastní summitu Společenství nezávislých států, dále bez upřesnění uvedl, že Moskva uzavřela potřebné dohody se silami syrského režimu.

Putin obvinil Washington, že se snaží zachovat co největší bojovou sílu jednotkám, které bojují proti syrskému režimu.

„USA čelí problému, že zatím nejsou s to oddělit takzvanou zdravou část opozice od zločineckých a teroristických skupin. Podle mne to vyplývá z touhy udržet bojový potenciál pro boje proti legitimní vládě Bašára Asada. Ovšem toto je velmi nebezpečná cesta," varoval podle agentury AP ruský prezident.

Nerespektování dohody

To je podle něj i důvod, proč USA neposkytly detaily smlouvy o příměří Radě bezpečnosti OSN a nechtějí její zveřejnění.

„Nechtějí zveřejnit podrobnosti, protože by mezinárodní společenství pochopilo, kdo nerespektuje dohodu," řekl podle agentury AFP Putin.

Poznamenal ale, že Moskva nehodlá zveřejnit detaily dohody, dokud její američtí partneři nebudou souhlasit s tím, aby se tak stalo.

Humanitární pomoc se do některých oblastí v Sýrii stále nedostala | Foto: Reuters

Podle britského deníku Daily Mail uplatňování příměří komplikuje přítomnost současně džihádistů, jichž se klid zbraní netýká, a umírněnějších rebelů na některých bojových liniích.

Podle listu je výzvou pro Washington přesvědčit opoziční skupiny, které podporuje, aby se oddělily od skupin přívrženců Al-Káidy.

Příměří mezi silami režimu Asada a vzbouřenci, které začalo platit v pondělí, bylo v pátek vážně ohroženo incidenty a vzájemným obviňováním.

Stále hlavně nemohla být dopravena humanitární pomoc obyvatelům Aleppa, což je předpokladem rusko-americké smlouvy o příměří. Rusko podporuje režim, zatímco USA část rebelů, které označuje za umírněné.

Zpoždění v dodávkách humanitární pomoci

Syrská opozice porušila za posledních 24 hodin příměří 39 krát, USA ale na důkazy předložené Ruskem nereagovaly, uvedlo v pátek ruské ministerstvo obrany. Zvlášť komentovalo vyhrocenou situaci na silniční komunikaci Castello u Aleppa, kudy má jet humanitární konvoj.

Zatímco syrská armáda podle Moskvy z této zóny veškeré zbraně původně stáhla, síly syrské opozice to neudělaly. Syrské armádní jednotky se pak znovu k trase vrátily, když byly napadeny opozičními vojáky, uvedlo ministerstvo.

Americký ministr zahraničí John Kerry ale v pátek v telefonickém rozhovoru s ruským kolegou Sergejem Lavrovem řekl, že je na Moskvě, aby se otázka humanitární pomoci pohnula kupředu.

Zpoždění v dodávkách humanitární pomoci je podle amerického ministra „opakované" a „nepřijatelné".

Zdůraznil, že vojenská spolupráce obou zemí na syrském bojišti nepřipadá v úvahu, pokud se humanitární pomoc nedostane do Aleppa a dalších obležených měst.

Spojené státy a Rusko ale přes veškeré spory, pokračující násilnosti a nedoručení humanitární pomoci podle agentury Reuters v pátek uvedly, že chtějí prodloužit příměří. Moskva hovoří o prodloužení o 72 hodin. Oficiálně se tak ale zatím nestalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme