Putin obvinil USA z eskalace napětí ve světě. Usilují o světovou nadvládu, řekl

S tvrdou kritikou Západu dnes vystoupil ruský prezident Putin. Na setkání takzvaného Valdajského klubu, skupiny ruských politiků a politologů, obvinil USA a Evropskou unii, že vyhrotily napětí ve světě a dokonce že vyvolaly ukrajinskou krizi. Prohlásil, že kvůli Spojeným státům je svět nebezpečnějším místem, hrozbu pro Rusko prý ale Bílý dům nepředstavuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: World Economic Forum, CC BY-NC-SA 2.0

Ruský prezident obvinil Washington, že chce oživit politická schémata z dob studené války, vnucuje veřejnosti tezi jednopolárního světa, manipuluje veřejným míněním a řídí se právem silnějšího. "Diktátorské" pokusy USA ovládnout svět ale budou mít podle něj přesně opačný efekt.

Pokud nebude vytvořen "systém vzájemných závazků a dohod" mezi světovými mocnostmi, budou se stále častěji objevovat příznaky světové anarchie. Už dnes podle Putina vzniká pravděpodobnost celé řady vážných konfliktů s přímou či nepřímou účastí velmocí. „Ukrajina je jedním z příkladů, zdaleka ale ne posledním,“ prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Putin tvrdě kritizoval USA a EU. O tématu mluvil v ČRo analytik z FSV UK Jan Šír a hostem pořadu byl i ředitel agentury STEM Jan Hartl

Putin v projevu rovněž naznačil nový přístup Ruska k otázce omezování jaderných arzenálů, která je jednou z priorit prezidenta USA Baracka Obamy. Šéf Kremlu se přihlásil k myšlence snižování počtů jaderných zbraní, ale varoval před "kritickým snížením" jejich množství.

Upozornil, že některé státy dnes disponují vysoce přesnými druhy zbraní, jejichž účinky jsou blízké zbraním hromadného ničení. „V případě úplného odmítnutí jaderného potenciálu či kritického snížení jeho objemu hrozí, že státy, jež jsou v čele vývoje vysoce přesných zbrojních systémů, získají vojenskou převahu," konstatoval. Mohou pak podlehnout lákadlu prvního globálního úderu.

Ruský prezident odmítl tvrzení západních politiků, že se Moskva oživit imperiální politiku Sovětského svazu a podkopává svrchovanost sousedních zemí. Do chaosu Ukrajinu podle Putina neuvrhlo Rusko, ale Spojené státy a Evropská unie.

Dnešními prioritami Ruska jsou podle Putina "další rozvíjení zásad demokracie a otevřené ekonomiky, urychlení vnitřního rozvoje s využitím pozitivních světových tendencí a konsolidace společnosti na základě tradičních hodnot a vlastenectví".

Projev nové sdělení nepřinesl

Podle analytika Fakulty sociálních věd UK Jana Šíra byl Putinův projev jednoznačně konfrontační, ale nebyl nijak překvapivý.

„Myslím, že nepřinesl nijaké nové sdělení. Už jsem si za posledních minimálně 8 měsíců ruské agrese na Ukrajině zvykl, že Rusko vytváří jakýsi paralelní virtuální svět, jehož podstatou je záměna pojmů,“ uvedl.

„Může to být součást masivní informační války, která současnou krizi, kterou vnímám jako velice závažnou, doprovází,“ dodal s tím, že výsledek krize je stále otevřen:

„Dovedu si představit, že může dojít ke zhroucení Ukrajiny, že může dojít k zhroucení Ruska, že může dojít na nějaký rozklad západního společenství nebo na nějaké vyhrocení situace.“

„Momentálně nejde dělat nějakou bližší prognózu. Je ale zcela zjevné, že situace neprobíhá podle plánů, jaké ruské vedení mělo, proto je nuceno stále více improvizovat,“ poznamenává analytik.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme