Putin obvinil USA z podpory protestů proti výsledkům voleb

Ruský premiér Vladimír Putin obvinil Spojené státy z podpory protestů proti výsledkům parlamentních voleb v Rusku. Stovky milionů dolarů ze zahraničních fondů byly podle jeho slov použity k ovlivnění hlasování. Ve svém prvním veřejném vystoupení od nedělních voleb se Putin zároveň ohradil proti nařčení americké ministryně zahraniční Hillary Clintonové, že hlasování bylo podvodné a nekalé. Spojené státy totiž vyjádřily vážné znepokojení nad průběhem voleb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Vladimír Putin dnes poprvé reagoval na protesty opozičních demonstrantů

Ruský premiér Vladimír Putin dnes poprvé reagoval na protesty opozičních demonstrantů | Zdroj: Reuters

Podle Hillary Clintonové nebyly volby svobodné, ani se neodehrály podle férové soutěže. O narušení mluví i zahraniční pozorovatelé například z OBSE.

Putin uvedl, že většina ruských obyvatel podle jeho názoru nestojí o politické otřesy, jako byly na Ukrajině nebo v Kyrgyzstánu. Zároveň varoval všechny ty, kteří podle něj pracují na zakázku pro zahraniční vlády a snaží se ovlivnit politiku v Rusku, že budou čelit důsledkům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Putinově reakci mluvila v Ozvěnách dne zpravodajka Lenka Kabrhelová

Opozice má podle Putina právo se vyjádřit, má právo i demonstrovat, ale jenom v souladu se zákonem, a pokud se tak neděje, má policie plné právo zřídit pořádek.

Stovky účastníků opozičních demonstrací, podle některých údajů jich je přes tisíc, jsou v tuto chvíli za mřížemi. Úřady tvrdí, že je to proto, že se lidé účastnili nepovoleného mítinku, nicméně demonstranti kontrují tím, že úřady a policie porušují základní právo na shromažďování, které je zakotveno v ruské ústavě.

V Moskvě stoupá napětí před sobotní opoziční demonstrací proti výsledkům parlamentních voleb z minulé neděle - v pátek mají být ohlášeny konečné výsledky voleb, potvrzující vítězství vládní strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o desáté byl zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Účast na demonstracích už přislíbilo na 35 tisíc uživatelů sociálních sítí a počet stále roste. Opozice má přitom povolení jen pro akci s 300 účastníky a úřady hrozí, že masový protest překazí.

K sobotnímu protestu se chce připojit dalších 40 ruských měst. O nervozitě Kremlu svědčí i fakt, že se včera sešla bezpečnostní rada státu a v Moskvě jsou staženy jednotky vnitřních vojsk.

„Protesty ukazují, že lidé se přestali bát. Vyšli do ulic a chtějí říci, co si o tom myslí. Naprosto příšerný je způsob, jak ruský režim nakládá s demonstranty. To upomíná na potlačování demonstrací v předlistopadovém Československu. Jde se tvrdě i proti novinářům. A co je zvláště varovné, že se proti demonstrantům, pod záminkou ochrany zdraví občanů, nasazuje armáda,“ dodává Slezák.

ČTĚTE TAKÉ: Klaus mluvil s Medveděvem o euru i povolební situaci v Rusku

Vládní strana Jednotné Rusko premiéra Vladimíra Putina a prezidenta Medvěděva získala ve volbách necelou polovinu hlasů, výrazně ale ztratila oproti dosavadní více než dvoutřetinové většině. Skutečné mocenské těžiště tak zůstává nadále v rukou Putina.

„I když se v posledních měsících vyskytly náznaky neshod mezi Putinem a Medvěděvem, prezident Medvěděv ale vystupoval daleko liberálněji. Řekněme, že v něm v Česku vítáme ne snad přítele, ale partnera, který s námi může uzavřít leckteré dohody, které mohou být ku prospěchu obou zemí,“ dodává Slezák.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová, Tomáš Poláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme