Putin ocenil několik reportérů známých kritikou Kremlu

Žurnalistická profese patří v Rusku k těm nebezpečnějším, zvlášť pokud šlape na paty politikům a úředníkům. Mnohé lidi proto v Rusku překvapilo rozhodnutí premiéra Vladimira Putina zařadit letos na seznam státem oceněných novinářů i reportéry, kteří kvůli svým kritickým článkům čelili nepříjemnostem či dokonce fyzickému útoku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Vladimir Putin v parlamentu

Premiér Vladimir Putin v parlamentu | Zdroj: ČTK

Státní cena je udělována ruskou vládou každoročně od roku 2005 deseti ruským novinářům. Vedle odznaku a diplomu je v ocenění zahrnuta také finanční odměna milion rublů.

Tradičně cenu dostávali redaktoři provládně orientovaných listů, tentokrát se ale na seznamu ocitla i jména novinářů, kteří jsou známí kritickými články na adresu vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaném ocenění opozičních novinářů v Rusku mluvila v Odpoledním Radiožurnálu moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Asi největší překvapení vzbudila nominace šéfredaktora listu Chimkinská Pravda Michaila Beketova. Za své články byl totiž v roce 2008 surově napaden a zbit, upadl do kómatu a dnes je na vozíku v invalidním důchodu.

Beketov jako první upozornil na postup úřadů během stavby kontroverzní dálnice z Moskvy do Petrohradu, která vyvolala mezi Moskvany veliký odpor.

Mezi další nominované patří zpravodajka opozičního listu Novaja Gazeta Irina Petrovskaja nebo šéfredaktor časopisu Kolem světa Sergej Parchomenko, který se angažoval mimo jiné v protestních akcích proti zneužívání služebních majáčků.

Reakce na ocenění opozičních reportérů jsou v Rusku rozporuplné. Aktivisté za lidská práva i mnozí novináři vítají, že konečně mají být oceněni ti, kteří si cenu opravdu zaslouží.

Na druhou stranu se vede debata o tom, jestli by měli novináři peníze a ocenění z rukou ruské vlády přijímat.

Sergej Parchomenko řekl, že prý cenu dostává omylem. V případě Michaila Beketova jde prý o cynismus, protože člověk, který ho v roce 2008 napadl, je stále na svobodě. Úřady navíc nespěchají s odhalením konkrétní osoby, která si útok na něj objednala.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme