Putin odmítl požadavek na zrušení výsledků sporných voleb v Rusku

Ruský premiér Vladimir Putin vyloučil možnost přezkoumání výsledků parlamentních voleb, o které usilují desetitisíce účastníků masových protestních mítinků. Vladimir Putin zároveň obvinil opozici, že nemá jednotné cíle a vedení. Ruský premiér se k požadavkům opozice vyjádřil vůbec poprvé od víkendových demonstrací, při kterých proti jeho vládě protestovaly desetitisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Zdroj: ČTK

Debata o hlavním požadavku protestujících – zrušení výsledků sporných voleb a vypsání nového hlasování – je podle ruského premiéra zbytečná, protože dolní komora parlamentu už začala fungovat v novém obsazení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma rozebrala ve Světě o jedné zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová

Vladimir Putin čelí nejsilnějšímu odporu za 12 let své vlády, v sobotu žádaly v centru Moskvy politické reformy desetitisíce lidí. Demonstrace povzbudily ruskou opozici, vytlačenou během Putinovy vlády na okraj politického spektra.

Protestnímu hnutí ale dál chybí silná vůdčí postava. Ruský premiér obviňuje kriticky naladěnou část obyvatel ze snahy podkopat legitimitu parlamentních voleb.

Demonstranti jejich výsledky odmítají s tím, že hlasování bylo zfalšované ve prospěch vládní strany. Na manipulace ve prospěch Putinova Jednotného Ruska poukázali i zahraniční pozorovatelé.

Podle zpravodajky Českého rozhlasu v Rusku Lenky Kabrhelové je jednotnost ruské opozice, zejména té liberálně demokratické, dlouhodobý problém.

Tisíce lidí demonstrují v centru Moskvy proti výsledkům parlamentních voleb na začátku prosince | Foto: Reuters

„Ale tady je nutné dodat jednu důležitou věc, že je to do jisté míry i produkt 12 let vlády Vladimira Putina. Protože opozice, a to nejenom ta demokratická, ale třeba i nacionalisté, ruští patrioti a tak dále, nemají přístup do státních médií či médií kontrolovaných Kremlem, nemají šanci oslovit obyvatele, neměli šanci se politicky profilovat, nemohou usilovat o zvolení ve volbách. Protestní mítinky byly dlouhé roky zakazované, rozháněné policií."

„Takže opozice opravdu v tuhle chvíli je marginální, je částečně rozhádaná, ale teď se zdá, že v posledních týdnech ten jednotný hlas začíná nabírat na síle. Protože lidé opravdu přicházejí do ulic s jediným požadavkem, zrušení výsledků voleb a přenastavení celého politického systému tak, aby se politická soutěž otevřela,“ poznamenala naše zpravodajka ve Světě o jedné.

Do vlády míří hlavní kremelský ideolog

Poté, co premiér Putin v projevu ke stoupencům své Všelidové národní fronty odmítl požadavky demonstrantů, byly ohlášeny změny na nejvyšších místech ruské vlády.

Post vicepremiéra bude nově zastávat "šedá eminence Kremlu" Vladislav Surkov. Dosavadní zástupce šéfa kremelské administrativy, který stál za zrodem přísně kontrolovaného politického systému Ruska, teď bude coby místopředseda vlády zodpovídat za modernizaci a inovace.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme